Rregulla të reja të hyrjes në Zvicër për turistët nga Kosova

Zvicra

Rregulla të reja të hyrjes në Zvicër për turistët nga Kosova

Nga: M.L. Më: 10 shtator 2021 Në ora: 15:58
Qytetarët e pavaksinuar nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut lejohen të hyjnë në Zvicër vetëm në situata të jashtëzakonshme nga 13 shtatori.

Numri i personave të infektuar me CoVID-19 në Zvicër vazhdon të jetë në nivel të lartë, shkruan 20min.ch transmeton “Bota sot”.

Rregullat e reja të hyrjes

Nga e hëna e ardhshme, 13 shtator 2021, rregullat e mëposhtme të hyrjes në Zvicër do të zbatohen për qytetarët nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Njerëzit të cilët mund të japin dëshmi se janë vaksinuar me një nga vaksinat e njohura mund të hyjnë në Zvicër me një vizë të vlefshme.

Njerëzve të pa-vaksinuar nga të dy vendet u lejohet të udhëtojnë në Zvicër vetëm në situata të "nevojës ekstreme". Situatat e jashtëzakonshme përcaktohen nga rregulloret e vështirësive të Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM) dhe BAG.

Kështu shkruan në Facebook ambasada zvicerane në Kosovë.

Në rastet e vështirësive dhe rasteve me interes publik, dokumente të ndryshme mund të paraqiten për të vërtetuar vlefshmërinë e urgjencës. Këto përfshijnë nekrologji, thirrje në gjykatë dhe regjistrime biznesi etj.

Sipas “Tages-Anzeiger”, shtetasit zviceranë nuk preken nga rregullorja.

Kërkesa për maskë në Solothurn

Kantoni Solothurn do të rivendosë kërkesën për maskë në të gjitha dhomat e brendshme në nivelin dytësor II nga e hëna e ardhshme, 13 shtator. Autoritetet japin numrin në rritje të infeksioneve nga korona si arsye. Të gjitha shkollat ​​e kantonit dhe qendrat e formimit profesional mbulohen nga rregullorja. Nxënësit e shkollës në Sek-P janë të përjashtuar nga masat.

Demo e Corona në Bern

Për ditën e dytë me radhë, rreth 1000 njerëz po ecin nëpër Bernë për të demonstruar në një tubim qëndrimin kundër kërkesave për certifikatë Covid. Ashtu si një ditë më parë, demonstruesit kënduan "Liberté" të enjten në mbrëmje.

Policia e kantonit Bern është në aksion me një pajisje sigurie, siç raporton autoriteti në Twitter.

Certifikim i detyrueshëm në FHNW

Universiteti i Shkencave të Aplikuara Zvicra Veriperëndimore (FHNË) kërkon që studentët e tij të paraqesin një certifikatë vaksinimi Covid nga 15 tetori. Kjo është raportuar nga portali i lajmeve Argovia Today. Në javët e para të semestrit të ri, i cili fillon më 20 shtator, klasat do të mbahen sipas konceptit të mëparshëm të mbrojtjes, shpjegon kreu i ekipit të krizës të universitetit. Menaxhmenti i shkollës është në kontakt me kantonet mbështetëse për të shqyrtuar mundësinë e qendrave të lëvizshme të vaksinimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat