Vendosen masa të reja kundër CoVID-19 në Zvicër: Shkurtohet karantina

Zvicra

Vendosen masa të reja kundër CoVID-19 në Zvicër: Shkurtohet karantina

Nga: M.L. Më: 12 janar 2022 Në ora: 17:41
Që nga e enjtja, 13 janar, kohëzgjatja e izolimit do të ulet nga dhjetë në pesë ditë.

Që nga e enjtja, karantina dhe izolimi do të zgjasin vetëm pesë ditë në vend të dhjetëve. Kështu ka vendosur Këshilli Federal i Zvicrës. Ai gjithashtu dëshiron të shkurtojë periudhën e vlefshmërisë së certifikatës, shkruan 20minuten.ch transmeton “Bota sot”.

Ja se për çfarë bëhet fjalë:

Këshilli Federal ka vendosur të shkurtojë kohëzgjatjen e izolimit nga dhjetë në pesë ditë.

Vetëm ata që jetojnë në të njëjtën familje me një person që ka rezultuar pozitiv ose që kanë pasur kontakte të rregullta dhe të ngushta në mënyrë të ngjashme duhet të jenë në karantinë.

Gjithashtu, Këshilli Federal po fillon një konsultim për të ulur vlefshmërinë e certifikatave të vaksinimit nga 365 në 270 ditë.

Megjithatë, masat aktuale duhet të zgjerohen.

Omikron po përhapet me shpejtësi dhe kërcënon të ndikojë seriozisht infrastrukturën për shkak të mungesave të stafit. Prandaj, në mbledhjen e tij të parë në vitin e ri, Këshilli Federal vendosi të përshtatë rregullin e izolimit dhe karantinës:

Që nga e enjtja, 13 janar, kohëzgjatja e izolimit do të ulet nga dhjetë në pesë ditë. Për t'i dhënë fund izolimit, një person duhet të vazhdojë të jetë pa simptoma për 48 orë. Kantonet gjithashtu mund të japin përjashtime për të garantuar sigurinë e furnizimit.

Edhe karantina e kontaktit do të shkurtohet në pesë ditë, thuhet në njoftim transmeton “Bota sot”. Për më tepër, vetëm njerëzit që jetojnë në të njëjtën familje me një person që ka rezultuar pozitiv ose që kanë pasur kontakte të rregullta dhe të ngushta në një mënyrë të ngjashme duhet të kalojnë në karantinë.

Image
Për t'i dhënë fund izolimit, një person duhet të vazhdojë të jetë pa simptoma për 48 orë.

Përjashtim për personat e vaksinuar dhe të shëruar

Kjo nuk vlen për njerëzit që morën dozën e fundit të vaksinës më pak se katër muaj më parë ose që u shëruan më pak se katër muaj më parë.

Këshilli Federal e justifikoi rregullin më pak të rreptë të karantinës me faktin se intervali kohor ndërmjet infektimit dhe transmetimit të virusit është shkurtuar. Për më tepër, strukturat e gjurmimit të kontakteve të kantoneve, si dhe ekonomia dhe shoqëria kanë rënë kohët e fundit nën presion, pasi numri i njerëzve të prekur nga izolimi dhe karantina është rritur ndjeshëm javët e fundit.

Të mërkurën, Këshilli Federal u dërgoi kantoneve gjithashtu këto vendime

Certifikata është e vlefshme vetëm për 270 ditë

Këshilli Federal dëshiron të reduktojë periudhën e vlefshmërisë së të gjitha certifikatave të vaksinimit nga 365 në 270 ditë dhe në këtë mënyrë të sigurojë që certifikata të mbetet e njohur në BE. Në mënyrë të ngjashme, certifikatat e rikuperimit duhet të jenë të vlefshme edhe për 270 ditë të tjera. Ky venim do të hyjë në fuqi më 1 shkurt 2022.

Zgjerohen masat

Masat si rregulli 2G, kufizimi i takimeve private dhe detyrimi për të punuar nga shtëpia do të zgjaten deri më 31 mars 2022. Aktualisht ato janë të kufizuara deri në 24 janar 2022. Këshilli Federal e arsyetoi zgjatjen me vazhdimin e situatës së tensionuar në spitale.

Nëse situata në spitale përkeqësohet ndjeshëm, Këshilli Federal mund të veprojë shpejt, pavarësisht nga konsultimi, dhe të vendosë për masa të mëtejshme, si mbyllja e objekteve ose kufizimet e kapaciteteve për ngjarje të mëdha.

Image
Këshilli Federal e justifikoi rregullin më pak të rreptë të karantinës me faktin se intervali kohor ndërmjet infektimit dhe transmetimit të virusit është shkurtuar.

Ndalimi i mësimit klasor, shtrëngimi i kërkesës së maskës

Gjatë konsultimit, Këshilli Federal u parashtron pyetje të tjera kantoneve. Si shembull: Ndalimin e mësimit ballë për ballë në nivelin terciar, kufizimet e kapacitetit në ngjarje të mëdha, shtrëngimi i kërkesës për maskë, kapaciteti në zonën e shtretërve akute, testimi i detyrueshëm para hyrjes për të vaksinuarit dhe personat në shërim e sipër, përshtatja e strategjisë së testimit për shkak të përdorimit të lartë të laboratorëve të testimit, heqja dorë nga testet e shpejta të antigjenit ose heqja e rregullave të karantinës etj.

Image
Këshilli Federal dëshiron të zvogëlojë vlefshmërinë e të gjitha certifikatave të vaksinimit nga 365 në 270 ditë.
Image
Për t'i dhënë fund izolimit, një person duhet të vazhdojë të jetë pa simptoma për 48 orë.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat