Vdekja e tetë vjeçares, 30-vjeçarja nga Berna merret në paraburgim

Zvicra

Vdekja e tetë vjeçares, 30-vjeçarja nga Berna merret në paraburgim

Nga: M.L. Më: 7 shkurt 2022 Në ora: 12:51
Foto ilustrim

Pas vdekjes së Lisa M. († 8) (emër i ndryshuar nga redaksia) në Niederwangen BE, një grua 30-vjeçare nga familja e vajzës u arrestua, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Tashmë gjykata e masave të detyrueshme i ka caktuar asaj dy muaj paraburgim.

Gruaja e dyshimtë 30 vjeçe në rastin e të vrarës Lisa M. 8 vjeçare nga Niederwangen BE është në paraburgim. Këtë e konfirmon policia kantonale e Bernës për Blick. Gjykata e Masave të Detyrueshme pranoi kërkesën e prokurorit dhe caktoi masën e paraburgimit prej dy muajsh, thotë zëdhënësja Jolanda Egger.

Lisa M. u gjet e vdekur në pyllin Könizberg mbrëmjen e së martës së kaluar. Vajza kishte lëndime. Policia ende nuk ka bërë të ditur për natyrën e plagëve. Nuk ka asnjë provë për një krim seksual. Zyra e prokurorit publik në Bern-Mittelland po heton vrasjen me dashje.

Dera e banesës së nënës është ende e mbyllur

Pas gjetjes së trupit është arrestuar 30-vjeçarja nga familja e vajzës. Policia nuk ka dhënë më shumë informacione për identitetin e të dyshuarve apo lidhjen e tyre me viktimën.

Nëna e Lisa M. është saktësisht 30 vjeç. Dera e banesës së saj ishte ende e mbyllur të dielën. Dera e përparme e gjyshërve ishte lëshuar sërish të enjten.

Nëna mesa duket nuk është parë në lagje që nga krimi. Thirrjet në celularin e saj përcillen direkt në combox, mesazhet WhatsApp nuk dërgohen sipas rrethit tw saj. Sipas hulumtimit të Blick, asgjë nuk dihet për vendndodhjen e saj në vendin e punës si pastruese

Një dëshmitar okular pa Lisa M. pak para vdekjes së saj

Lisa M. u pa për herë të fundit të martën në mbrëmje në orën 16:51 – së bashku me nënën e saj. Dëshmitari okular tha në një bisedë të dyja ishin ngjitur në pyll së bashku. Ai tregoi një shteg të ngushtë dhe të pjerrët. Të njëjtën deklaratë në polici e ka bërë edhe dëshmitari okular, i cili ka qenë duke shëtitur qenin e tij kur i ka parw.

Shqetësimi për krimin e dhunshëm është i madh në Niederwangen. "Është thjesht e tmerrshme," tha një banor vendas të dielën në mëngjes për Blick. Lisa M. ishte "jashtëzakonisht e ëmbël". "Ajo një herë më tha se ishte e turpshme - por më pas ajo bisedoi si një ujëvarë." Në lagje u vendosën qirinj, lule dhe pellush të shumtë në kujtim të të ndjerës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat