Meteorologët paralajmërojnë rrezik për jetën dhe gjymtyrët/ Zvicra përfshihet nga rrebeshet e shiut dhe erërat e forta

Zvicra

Meteorologët paralajmërojnë rrezik për jetën dhe gjymtyrët/ Zvicra përfshihet nga rrebeshet e shiut dhe erërat e forta

Nga: M.L. Më: 5 qershor 2022 Në ora: 16:10
Foto ilustrim

SRF Meteo paralajmëron për stuhi të dhunshme. e cila tani kalojnë nëpër jug ​​të Zvicrës, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Pritet breshër i madh, reshje të shumta shiu brenda një kohe të shkurtër dhe stuhi.

“Ka rrezik për jetën dhe gjymtyrët”, shkruajnë meteorologët në Twitter. Dhe këshillojnë: "Qëndroni në shtëpi".

Ndërkohë ka edhe një lajm të mirë: Sipas meteorologëve, stuhitë në lindje të vendit po largohen.

Pamje nga situata në Zvicër


Rrjedha e mbeturinave në Leuk - Illbach sjell shumë shkëmbinj dhe mbeturina në luginë


Për shkak të stuhisë së fortë, një ortek i madh mbeturinash zbriti në Illgabe në Leuk VS pasditen e së dielës.

Illbach zakonisht i vogël, që nuk bie në sy, bymehet shpejt kur ka reshje të mëdha nga shirat, stuhitë ose një kombinim i ujit të shkrirë dhe shiut, duke marrë me vete shumë gurë dhe materiale të tjera. Këto rrëshqitje balte ndodhin disa herë në vit dhe e çojnë materialin në Rhone.

Rënia e shkëmbinjve dhe rrëshqitja e dheut në Axenstrasse

Stuhia është gjithashtu e dhunshme në Zvicrën qendrore. Siç raporton “Bote der Urschëeiz”, në Axenstrasse ka rënë guri. E gjithë rruga tashmë është e mbyllur për qarkullim. Nuk është ende e qartë se sa do të zgjasë mbyllja.

Pjesa e përparme e breshërit të fortë përfshin Stoos SZ

Një front i fortë breshëri lëviz mbi Stoos SZ. Brenda pak sekondash, pamja bëhet e turbullt, mezi shihet shtëpia përballë, siç tregojnë fotot e një lexuesi. Breshëri e transformon lëndinën e gjelbër në një peizazh të bardhë me borë.

Shiu në Stoos është aq i madh saqë dukshmëria e shoferit tenton pothuajse në zero, siç tregon videoja e një lexuesi. Rrugët janë të përmbytura, një përrua duket se nuk mund të marrë shumë ujë.

Stuhi të forta breshëri në kantonin e Bernës

Ndërsa Zvicra lindore është ende duke pritur për stuhinë e madhe, ajo është duke përshëndetur në Oberland Bernese si ferr. Në Hondrich, e cila i përket komunës së Spiez BE, ka një stuhi të fortë, siç tregojnë fotot dhe videot e lexuesve të Blick.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat