Në Zvicër protestohet kundër Asociacionit

Zvicra

Në Zvicër protestohet kundër Asociacionit

Më: 6 mars 2023 Në ora: 12:19
Pamje nga protesta

Protesta e djeshme para Pallatit të OKB-së në Gjenevë e komunitetit shqiptar në Zvicër kundër asociacionit të komunave serbe në Kosovë pati jehonë të madhe në mediat zvicerane dhe ato shqiptare në ballkan.

Disa qindra njerëz demonstruan të shtunën në Place des Nations në Gjenevë kundër krijimit të një asociacioni të komunave serbe në Kosovë. Të paktën pa ekuivalentin në Serbi. Organizatorët e demonstratës, diaspora kosovare në Zvicër, i kanë dërguar një letër për këtë OKB-së dhe BE-së.

Demonstruesit, më shumë se 300 sipas organizatorëve, akuzojnë Kombet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian se po i bëjnë presion qeverisë së Kosovës që të pranojë krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe. Kjo i shqetëson qytetarët shqiptarë jo vetëm në vend, por edhe në diasporë, raporton kjo e fundit përmes gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch.

Protesta u organizua pas takimit të fundit në Bruksel mes kryeministrit shqiptar Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksanden Vuçiq. Dy burrat diskutuan për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“OKB, BE, ndaloni boshnjakizimin e Kosovës!”, Ose “Respekt për reciprocitetin: asnjë asociacion i komunave serbe pa asociacion të komuniteteve shqiptare në Serbi”, aty mund të lexojmë veçanërisht në pankartat e demonstruesve. Kosovarë nga vende të ndryshme, kanë ardhur edhe nga kantone të tjera, nga Vaud, Berna, Cyrihu, Ticino apo Franca. Zviceranët iu bashkuan për solidaritet, saktëson më tej gazeta e diasporës.

«Nëse BE e konsideron Kosovën « multietnike », atehere pse Prishtines zyrtare t’i kerkohet themelimi i nje asociacioni nje nacional, ku ndane qyetaret ne baza kombetare?!.. » ka thëne Leonard Ferati,  kandidat (PS) për deputet ne kantonin e Gjenevës.

Ne fjalimin e tij para mases se tubuar sot ne Gjenevë nder tjera z.Leonard Ferati ka thëne se se « Kosova është shtet multietnik dhe u jep të drejta të gjera pakicave! Vendi nuk duhet të vuajë ndërhyrjen serbe në politikën e tij të brendshme. Koha e imperializmit serb ka mbaruar. Kosova është shtet sovran dhe i pavarur. Qytetarët e Kosovës, qofshin serbë apo shqiptarë, kanë nevojë për zhvillim ekonomik dhe social. Ata nuk kanë nevojë për ndarje etnike, politike apo gjeografike… »

Cituar nga Le Canton27.ch, një protestues tha se “nëse BE-ja lejon që pakica serbe në Kosovë të grupohet në asociacion, ne shqiptarët në Serbi, që jemi dy herë më të shumtë se serbët në Kosovë, duam të kemi edhe shoqatën e Komunat shqiptare në Serbi”.

Në letrën e tyre drejtuar BE-së dhe OKB-së, organizatorët e protestës kërkojnë nga institucionet evropiane dhe ndërkombëtare që të ndalojnë presionin ndaj qeverisë së Kosovës për të krijuar një asociacion të komunave serbe, një asociacion që mund të provokojë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit!

Gjatë takimit të tyre në Bruksel të mërkurën, Aleksandar Vuçiq deklaroi se ishte i gatshëm të diskutonte çështje të tjera përveç njohjes së Kosovës, nëse kjo e fundit pranonte të krijonte një Asociacion të komunave me shumicë serbe që do t’i jepte serbëve të Kosovës një autonomi të caktuar.

“Unë jam i hapur për çdo gjë tjetër, jo vetëm sepse do të na ndihmojë të ecim përpara në rrugën evropiane, por edhe sepse është e mirë për marrëdhëniet mes serbëve dhe shqiptarëve”.

Por për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, çdo marrëveshje duhet të parashikojë njohjen në një formë apo në një tjetër të pavarësisë së Kosovës.

Në një postim në Twitter, ai akuzoi presidentin serb të mërkurën se ka vepruar me keqbesim. « Normalizimi i marrëdhënieve është i mundur vetëm nëse të dyja palët negociojnë në mirëbesim. Serbia me sa duket ka vendosur të mos e bëjë këtë. »

Përpara takimit të Brukselit, një zyrtar i lartë i BE-së tha se dy ish-armiqtë kishin rënë dakord tashmë për projektin e mbajtur sekret (një pakt që synon normalizimin e marrëdhënieve midis dy ish-armiqve) derisa u lirua të hënën në mbrëmje. Një takim i mëtejshëm i liderëve serbë dhe kosovarë nën patronazhin e BE-së është planifikuar për më 18 mars në Maqedoninë e Veriut.

Kosova ka rreth 120,000 serbë në mesin e 1.8 milionë banorëve të saj dhe shumë prej tyre refuzojnë çdo besnikëri ndaj Prishtinës, të inkurajuar në këtë nga Beogradi. Kjo është veçanërisht e vërtetë në veri të këtij territori, afër kufirit me Serbinë, skenë e përleshjeve dhe demonstratave të shpeshta. /ATS/SDA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat