Udhëheqësi i opozitës në Kamerun arrestohet për 'rebelim' - Bota Sot
Udhëheqësi i opozitës në Kamerun arrestohet për 'rebelim'

Afrika

Udhëheqësi i opozitës në Kamerun arrestohet për 'rebelim'

Më: 13 shkurt 2019 Në ora: 10:11
Maurice Kamto

Udhëheqësi i opozitës së Kamerunit Maurice Kamto, i cili thotë se është mashtruar nga presidenca në zgjedhjet e vitit të kaluar, është akuzuar për "rebelim" dhe "kryengritje", tha një nga avokatët e tij të mërkurën.

Ish-ministri i qeverisë u arrestua në kryeqytetin ekonomik Douala më 28 janar.

Zyra e prokurorit të gjykatës ushtarake Yaounde paraqiti akuzat kundër Kamto, i cili u transferua në një burg në kryeqytetin e Yaoundes gjatë natës, sipas avokatit Emmanuel Simh.

Simh, i cili është gjithashtu nënkryetar i Lëvizjes së Kamto për rilindjen e Kamerunit (MRC), tha gjithashtu se 28 përkrahës të Kamto u akuzuan së bashku me të.

Rreth 100 të tjerë përkrahës duhet të paraqiten të mërkurën para gjykatës ushtarake, e cila do të vendosë nëse do t'i ngarkojë ato.

Përkrahësit e MKK-së dolën në disa qytete më 26 janar për të kundërshtuar rezultatin zyrtar. Demonstratat u shtypën nga policia dhe të paktën gjashtë protestues u plagosën.

Bashkimi Evropian ka dënuar Kamerun për "përdorimin joproporcional të forcës" në shpërndarjen e protestave.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...