Avokatët algjerianë marshojnë kundër ofertës zgjedhore të Bouteflika - Bota Sot
Avokatët algjerianë marshojnë kundër ofertës zgjedhore të Bouteflika

Afrika

Avokatët algjerianë marshojnë kundër ofertës zgjedhore të Bouteflika

Më: 7 mars 2019 Në ora: 14:11
Foto

Qindra avokatë algjerianë organizuan një demonstratë të enjten në Algjeri kundër ofertës së rizgjedhjes së presidentit Abdelaziz Bouteflika, duke thënë se shëndeti i tij i keq duhet ta skualifikojë atë nga gara, shkruan AFP.

Rreth 1,000 juristë shkelën kordonët e policisë për të marshuar në Këshillin Kushtetues, organi përgjegjës për miratimin e kandidaturës së 21 personave të regjistruar për të kandiduar në zgjedhje.

Bouteflika 82-vjeçare përdor një karrocë dhe është parë rrallë në publik pasi që vuajti një goditje në 2013, dhe oferta e tij për të siguruar një mandat të pestë në zgjedhjet e 18 prillit ka shkaktuar valë të protestave.

"Ne po i kërkojmë Këshillit Kushtetues që të marrë përgjegjësitë e tij", tha protesta Ahmed Dahim, një anëtar i Shoqatës së Avokatëve të Algjer, për AFP ndërsa kolegët këndonin "Jo për mandatin e pestë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...