Protestat ‘shkundin’ komunitetin e biznesit në Algjeri - Bota Sot
Protestat ‘shkundin’ komunitetin e biznesit në Algjeri

Afrika

Protestat ‘shkundin’ komunitetin e biznesit në Algjeri

Më: 21 mars 2019 Në ora: 15:32
Foto

Një nga aleatët e mbetur të presidentit Abdelaziz Bouteflika përballë protestave masive, manjati Ali Haddad, po ballafaqohet me presion për të lënë si kreun e shoqatës kryesore të biznesit të Algjerisë, një masë që do të dobësonte më tej kreun e goditur të shtetit, shkruan Reuters.

Presidenti 82-vjeçar u mbështet gjithashtu në figura me ndikim si Ali Haddad, i cili ka bërë miliarda përmes projekteve të punëve publike të dhëna nga qeveria dhe investimet në media.

Ai gjithashtu financoi fushatat zgjedhore të Bouteflika dhe kryeson FCE, një shoqatë e lartë afariste, udhëheqësit e të cilëve kanë qenë mbështetës të gjatë të presidentit.

Forumi për sipërmarrësit është goditur nga një sërë dorëheqjesh nga anëtarët që kanë kthyer shpinën presidentit Bouteflika që nga protesta që filluan më 22 shkurt.

"Zërat brenda FCE kanë bërë thirrje publike për një Asamble të Përgjithshme të Jashtëzakonshme për të zëvendësuar Ali Haddad", tha Laid Benamor, ish nënkryetar i organizatës, i cili dha dorëheqjen prej saj pas fillimit të demonstratave.

"Ai sot është i lidhur me kronizëm dhe favore. Bashkimi duhet të kthehet në qëllimin e tij fillestar, një hapësirë ​​ekonomike apolitike, për të rifituar besueshmërinë ".

Një biznesmen i dytë, Ourahmoune Nabil, e përshkroi Haddadin si një nga simbolet e sistemit të sundimit të Bouteflika dhe shtoi se ai duhet të shkojë, duke i bërë jehonë ndjenjës publike.

"Nuk përbën ndonjë ndryshim nëse Bouteflika do të largohet dhe Haddad do të qëndrojë," tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...