Mijëra algjerianë mblidhen sërish për të kërkuar që Bouteflika të largohet - Bota Sot
Mijëra algjerianë mblidhen sërish për të kërkuar që Bouteflika të largohet

Afrika

Mijëra algjerianë mblidhen sërish për të kërkuar që Bouteflika të largohet

Më: 22 mars 2019 Në ora: 14:25
Protesta

Duke se protestat në Algjeri nuk kanë të ndalur deri në qëllimin e tyre për largimin e presindentit të Algjerisë.

Dhjetëra mijëra algjerianë u mblodhën këtë të premten për të kërkuar dorëheqjen e menjëhershme të Presidentit Abdelaziz Bouteflika, i cili po lufton për mbijetesën e tij politike përballë protestave të pandërprera dhe braktisjes së aleatëve të tij, shkruan Reuters.

Duke sfiduar shiun, protestuesit nxorën flamuj dhe pamflete algjeriane, ndërsa u mblodhën në të njëjtin vend në kryeqytet, ku një valë demonstratash shpërtheu një muaj më parë kundër sundimit 20-vjeçar të Bouteflika.

Kamionët e policisë u vendosën por nuk pati raportime për ndonjë përleshje midis protestuesve dhe forcave të sigurisë.

"Shiu nuk do të na pengojë nga presioni i vazhdueshëm", tha studenti Ahmed Khoudja, 23 vjeç, në një shesh në Algjerinë qendrore.

Protestat pritej të rriteshin më tej pas thirrjeve të së premtes, siç ka ndodhur në katër premtimet e mëparshme gjatë kësaj vale demonstratash që nisën më 22 shkurt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...