Shefi i këshillit kushtetues të Algjerisë jep dorëheqjen ndërsa studentët protestojnë - Bota Sot
Shefi i këshillit kushtetues të Algjerisë jep dorëheqjen ndërsa studentët protestojnë

Afrika

Shefi i këshillit kushtetues të Algjerisë jep dorëheqjen ndërsa studentët protestojnë

Më: 16 prill 2019 Në ora: 14:24
Tayib Belaiz

Kryetari i Këshillit Kushtetues të Algjirisë, Tayib Belaiz, e la postin e tij të martën, tha agjencia shtetërore e lajmeve APS, pas thirrjeve për dorëheqjen e tij nga protestuesit pro-demokracisë, të cilët thonë se ai është pjesë e një elite në pushtet që ata dëshirojnë të shfuqizohen, shkruan Reuters.

Presidenti Abdelaziz Bouteflika dha dorëheqjen më 2 prill pas javëve të protestave masive për sundimin e tij 20-vjeçar për t'i dhënë fund. Por largimi i tij ka dështuar të qetësojë shumë algjerianë që duan të rrëzojnë rojet e vjetra dhe bashkëpunëtorët e tij.

Belaiz dorëzoi dorëheqjen e tij për presidentin e përkohshëm Abdelkader Bensalah, njoftoi APS, duke cituar një deklaratë nga këshilli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...