OKB paralajmëron për përkeqësimin e situatës humanitare në Libi - Bota Sot
OKB paralajmëron për përkeqësimin e situatës humanitare në Libi

Afrika

OKB paralajmëron për përkeqësimin e situatës humanitare në Libi

Më: 29 prill 2019 Në ora: 11:33
Foto

Lufta e ashpër për kontrollin e kryeqytetit të Libisë që ka zhvendosur tashmë dhjetëra mijëra njerëz kërcënon të sjellë më tej përkeqësimin e kushteve humanitare, ka paralajmëruar një zyrtar i lartë i OKB-së, shkruan AFP.

"Për sa kohë që situata vazhdon, edhe nëse ajo vetëm stagnon dhe vazhdon kështu, mund të presim të shohim përkeqësimin e vazhdueshëm", tha për AFP koordinatori humanitar i OKB-së për Libinë Maria për Valle Ribeiro.

Ushtria Kombëtare Libiane e Lartë (LNA) e fortë e Khalifa Haftar nisi një sulm kundër Tripolit, selisë së Qeverisë Ndërkombëtare të Akorduar Kombëtare (GNA) më 4 prill.

"Kur e shohim përdorimin e fuqisë ajrore, granatimet pa dallim të zonave me popullsi të dendur, është shumë e vështirë të jesh optimist", tha të hënën vonë të dielën, Valle Ribeiro, i cili është gjithashtu i dërguari i OKB-së në Libi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...