Tensionet shpërthyen midis sundimtarëve ushtarakë dhe protestuesve të Sudanit - Bota Sot
Tensionet shpërthyen midis sundimtarëve ushtarakë dhe protestuesve të Sudanit

Afrika

Tensionet shpërthyen midis sundimtarëve ushtarakë dhe protestuesve të Sudanit

Më: 30 prill 2019 Në ora: 14:44
Foto

Sundimtarët ushtarakë të Sudanit thanë të martën se gjashtë anëtarë të forcave të sigurisë u vranë gjatë protestave, ndërsa tensionet u ngritur mbi përbërjen e një këshilli të ri civil-ushtarak të përbashkët, shkruan AFP.

Demonstruesit përforcuan barrikadat e tyre jashtë selisë së ushtrisë në Khartoum, pasi të dy palët u dalluan në bisedimet të hënën mbi numrin e vendeve të këshillit për civilët dhe përfaqësuesit ushtarakë.

Trupi i përbashkët supozohet të zëvendësojë këshillin ushtarak që mori pushtetin pasi ushtria rrëzoi presidentin veteran Omar al-Bashir më 11 prill, përballë protestave masive kundër sundimit të tij prej tre dekadash.

Por të dyja palët janë në kundërshtim me përbërjen e saj, me ushtrinë që shtyn për një këshill 10 anëtarësh, duke përfshirë shtatë përfaqësues ushtarakë dhe tre civilë.

Duke rrezikuar zemërimin e demonstruesve, një gjeneral i lartë sudanez njoftoi të martën se trupi i ri do të kryesohej nga sundimtari aktual i ushtrisë, gjenerali Abdel Fattah al-Burhan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat