Protestuesit e Sudanit pajtohen të bisedojnë me gjeneralët në pushtet

Afrika

Protestuesit e Sudanit pajtohen të bisedojnë me gjeneralët në pushtet

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 17:59
Madani Abbas Madani

Udhëheqësit e protestës së Sudanit ranë dakord të zhvillojnë bisedime të drejtpërdrejta me gjeneralët në pushtet pasi ndërmjetësit e Bashkimit Afrikan dhe të Etiopisë u kërkuan të dy palëve të rifillojnë negociatat e ngadalta për një trup të ri qeverisës, shkruan AFP.

"Aleanca për Liri dhe Ndryshim u takua dhe vendosi të pranojë ftesën për negociata të drejtpërdrejta" me gjeneralët, tha udhëheqësi i shquar i protestës Madani Abbas Madani për gazetarët.

Një nga kushtet për bisedimet ishte të arrinte një vendim "brenda 72 orëve", tha ai.

Bashkimi Afrikan dhe Etiopia kanë ndërmjetësuar mes dy palëve, pasi tensionet u rritën pas një goditjeje vdekjeprurëse në një javë të muajit të kaluar, që vrau dhjetëra demonstrues dhe qindra të plagosur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat