Presidenti kilian thotë se policia duhet të 'respektohet, të mbrohet' - Bota Sot
Presidenti kilian thotë se policia duhet të 'respektohet, të mbrohet'

Afrika

Presidenti kilian thotë se policia duhet të 'respektohet, të mbrohet'

Më: 16 dhjetor 2019 Në ora: 19:10
Foto ilustrim

Presidenti i Kilit Sebastian Pinera dërgoi një projekt-ligj për kongres të hënën për të forcuar mbrojtjet për forcat e sigurisë së vendit pas dy muajsh trazirash që kanë tronditur një nga ekonomitë më të forta të Amerikës Latine, shkruan Reuters.

Kriza filloi gjatë një rritje në tarifat e transportit publik dhe ka lënë të paktën 26 të vdekur dhe mijëra të plagosur. Ajo gjithashtu ka ngjallur kritika të ashpra të brendshme për qeverinë, si dhe nga grupet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut dhe Kombet e Bashkuara për pretendime për shkelje të të drejtave të njeriut nga policia dhe ushtria e saj, e cila u thirr shkurt për në rrugë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat