Terroristët e Al Shabaab vrasin mësuesit brenda në shkollë - Bota Sot
Terroristët e Al Shabaab vrasin mësuesit brenda në shkollë

Afrika

E shtunë, 20 tetor 2018

Terroristët e Al Shabaab vrasin mësuesit brenda në shkollë

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 22:31
Militantë të grupit terrorist të Al Shabaab kanë vrarë dy mësues në një shkollë në Kenia, në kufi me Somalinë.

Militantë të grupit terrorist të Al Shabaab kanë vrarë dy mësues në një shkollë në Kenia, në kufi me Somalinë.

Grupi terrorist ka marrë përgjegjësinë për sulmin. “Natën e kaluar kemi vrarë dy mësues jo myslimanë, pasi kemi sulmuar shkollën në fshatin Arabov”, tha Abdiasis Abu Musab, një prej liderëve të grupit terrorist.

Terrositët e Al Shabaab, të lidhur me Al Qaeda, synojnë të rrëzojë qeverinë e mbështetur nga OKB-ja në Somali dhe të imponojë interpretimin e rreptë të Islamit.

Militantët kanë shtuar sulmet edhe në Kenia që pas dërgimit të trupave në Somali në vitin 2011.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test