Muaji i Ramazanit, për herë të dytë në pandemi

Aktuale

Muaji i Ramazanit, për herë të dytë në pandemi

Më: 12 prill 2021 Në ora: 23:40
Foto ilustruese

Myftiu i Kosovës bënë thirrje myslimanëve që të respektohen masat.

Tenda që zë afro 2000 qytetarë po bëhet gati.

E për dallim nga vitet e tjera, këtë vit asnjë nga besimtarët mysliman nuk do të mund të bëjë iftar në këtë tendë.

Kjo pasi që masat anti-COVID që janë marrë nga Qeveria e ndalojnë një tubim të tillë.

E organizatori, Skender Janova ka treguar se si do të funksionojë tenda në rast të lirimit të masave.

Mirëpo gjatë këtyre ditëve izolimi, kjo tendë do të ofroj vetëm sherbime merr me vete.

Janova tutje ka treguar se kjo tendë ka ardhur si rezultat i bashkëpunimit të Kosovës, Turqisë dhe Bashkisë Islame.

Për muajin e Ramazanit edhe një grup të rinjsh nga Prishtina, kanë ndermarrur një aksion simbolik me slloganin “Agjërimi është mburojë”.

E për agjeruesit këta të fundit kanë një mesazh.

Nderkohë gjatë muajit të Ramazanit, Furrat e bukës që dikur punonin deri në orët e hershme të mengjesit për të ofruar shërbimin e syfyrit, këtë vit do mbyllin orarin më herët sepse lëvizja është e kufizuar nga ora 22:00 deri në 5 të mëngjesit.

Me rastin e fillim të muajit të Ramazanit, Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka uruar gjithë besimtarët islam duke iu dëshiruar agjërim të lehtë.

Ai tutje ka bërë thirrje për respektimin e masave.

Muaji i Ramazanit zgjatë 30 ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat