Presidenti Begaj takohet me opozitën, por Abdixhiku e refuzon

Aktuale

Presidenti Begaj takohet me opozitën, por Abdixhiku e refuzon

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 07:32 Përditësuar në ora: 11:52 më 16.08.2022
Foto nga takimi

​Presidenti Begaj nuk u takua me Abdixhikun, deklarohen nga LDK

Ndonëse ishte paralajmëruar të kishte një takim mes presidentit të Shqipërisë, Bajram Begajt dhe kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhikut, ky i fundit nuk ndodhi.

Lidhur me mosbajtjen e këtij takimi Zyra për Informim e LDK-së ka dhënë një sqarim.

“Lajmi gjoja se sot kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku është takuar me presidentin e Shqipërisë, në zyrat e Kuvendit, nuk është i vërtetë”, thonë në LDK.

Begaj sot është takuar me drejtuesit e partive opozitare të PDK-së dhe të AAK-së, si dhe me përfaqësues të partive minoritare.

Vizita e Begajt në Kosovë ka nisur dje ku është pritur me nderime shtetërore nga presidentja e vendit Vjosa Osmani.

Përveç Osmanit, Begaj ka takuar edhe kreun e ekzekutivit Albin Kurtin.

Gjatë qëndrimit në ditën e parë në Prishtinë presidenti i Shqipërisë ka deklaruar se të dy vendet ndajnë aspiratat e njëjta drejt rrugës evropiane.

Ai ka thënë se Shqipëria e mbështet Kosovën drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s ndërsa ka theksuar se do të jetë zëri i Kosovës aty ku i jepet mundësia.

Gjatë ditës se djeshme presidenti i Shqipërisë ka bërë homazhe pranë varrit të presidentit historik Ibrahim Rugova si dhe familjes Jashari në Prekaz.

Zbulohet pse presidenti Begaj nuk i takoi udhëheqësit e LDK-së

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, s’ka pranuar t’i takojë udhëheqësit e LDK-së në selinë e partisë së tyre. Kurse LDK s’kanë pranuar ta takojnë Begajn në ambiente të tjera.

Nga LDK i kanë thënë jozyrtarisht se presidenti shqiptar ka kërkuar nga LDK të takohen në ambiente të tjera, gjë për të cilën LDK nuk ka pranuar.

Shefi i shtetit shqiptar Bajram Begaj në ditën e dytë të vizitës së tij në Kosovë ka takuar drejtuesit e PDK-së dhe AAK-së në ambientet e Kuvendit të Kosovës. Por s’është realizuar takimi i tij me lidershipin e LDK-së.

LDK thanë se Begaj ka refuzuar t’i takojë drejtuesit e LDK-së në selinë e partisë.

“Lidhja Demokratike e Kosovës shprehë keqardhje për mosrealizimin e takimit zyrtar me Presidentin e ri të Shqipërisë, shkëlqesinë e tij Bajram Begaj; me rastin e vizitës së tij të parë në Kosovë. Për dallim nga krerët insitucional paraprak të Shqipërisë, Presidentët e shkuar, Kryeminisrin e tanishëm, e të tjerë kryeministra paraprak, Presidenti Begaj ka refuzuar të takojë LDK-në në selinë qendrore të saj”, thuhet në përgjigjen zyrtare të LDK-së.

LDK e konsideron qasje të pazakontë refuzimin e Begajt për t’i takuar drejtuesit në zyret e partisë

“Ndonëse nuk e kuptojmë refuzimin e tillë dhe shprehim njëkohësisht habinë për një qasje të pazakontë, konsiderojmë si mundësi të humbur takimin me Presidentin Begaj; të cilit i urojmë suksese në përfaqësimin më dinjitoz të Republikës së Shqipërisë.  LDK ka selinë e vet dhe ajo mbetet e hapur për çdo zyrtar të shtetit shqiptar – siç ka qenë përherë”, thuhet tutje.

Ndërkohë, presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj, nga dje po qëndron në Kosovë në vizitën e tij të parë jashtë vendit.

Begaj është pritur dje nga treshja institucionale, Osmani, Kurti e Konjufca.

Abdixhiku ia kthen presidentit Begaj, nuk i shkon në takimin zyrtar

Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, nuk i ka shkuar sot në takim presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kjo pasi ky i fundit ka refuzuar që të takohet me drejtuesit e LDK-së në selinë e tyre.

Ndryshe, dje LDK-ja e ka quajtur të pakuptimtë refuzimin e presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj, që të shkojë në zyrat e LDK-së.

”Për dallim nga krerët institucionalë paraprak të Shqipërisë, presidentët e shkuar, kryeministrin e tanishëm, e të tjerë kryeministra paraprak, presidenti Begaj ka refuzuar të takojë LDK-në në selinë qendrore të saj. Ndonëse nuk e kuptojmë refuzimin e tillë dhe shprehim njëkohësisht habinë për një qasje të pazakontë, konsiderojmë si mundësi të humbur takimin me Presidentin Begaj”, thuhet në reagimin e LDK-së.

LDK-ja ka thënë se “e ka selinë e vet dhe ajo mbetet e hapur për çdo zyrtar të shtetit shqiptar – siç ka qenë përherë”.

Begaj gjatë ditës së sotme është takuar me kreun e PDK-së Memli Krasniqi dhe kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj.

Begaj do të ketë takim edhe për përfaqësues të partive minoritare dhe me komandantin e KFOR-it.

Vizita e Begajt në Kosovë ka nisur dje ku është pritur me nderime shtetërore nga presidentja e vendit Vjosa Osmani.

Përveç Osmanit, Begaj ka takuar edhe kreun e ekzekutivit Albin Kurtin.

Gjatë qëndrimit në ditën e parë në Prishtinë presidenti i Shqipërisë ka deklaruar se të dy vendet ndajnë aspiratat e njëjta drejt rrugës evropiane.

Ai ka thënë se Shqipëria e mbështet Kosovën drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s ndërsa ka theksuar se do të jetë zëri i Kosovës aty ku i jepet mundësia.

Gjatë ditës se djeshme presidenti i Shqipërisë ka bërë homazhe pranë varrit të presidentit historik Ibrahim Rugova si dhe familjes Jashari në Prekaz.

​Begaj takohet me drejtues të AAK-së

Ka filluar takimi mes presidentit të Shqipërisë Bajram Begaj dhe kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Ndërkaq takimi i Begajt me drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës nuk është mbajtur. 

Begaj do të ketë takim edhe për përfaqësues të partive minoritare dhe me komandantin e KFOR-it.

Vizita e Begajt në Kosovë ka nisur dje ku është pritur me nderime shtetërore nga presidentja e vendit Vjosa Osmani.

Përveç Osmanit, Begaj ka takuar edhe kreun e ekzekutivit Albin Kurtin.

Gjatë qëndrimit në ditën e parë në Prishtinë presidenti i Shqipërisë ka deklaruar se të dy vendet ndajnë aspiratat e njëjta drejt rrugës evropiane.

Ai ka thënë se Shqipëria e mbështet Kosovën drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s ndërsa ka theksuar se do të jetë zëri i Kosovës aty ku i jepet mundësia.

Gjatë ditës se djeshme presidenti i Shqipërisë ka bërë homazhe pranë varrit të presidentit historik Ibrahim Rugova si dhe familjes Jashari në Prekaz.

Presidenti ​Begaj takohet me Memli Krasniqin

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka filluar takimin me kryetarin e Partisë Demokratikë të Kosovës, Memli Krasniqi. Në takimin që po mbahet në Kuvendin e Kosovës, Krasniqi është i shoqëruar nga nënkryetarja e partisë Vlora Çitaku dhe deputetë të PDK-së.

Gjithashtu sot, presidenti i Shqipërisë pritet të takojë edhe kryetarin e Lidhjës Demokratike të Kosovës dhe atë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Begaj do të ketë takim edhe me përfaqësues të partive jo minoritare dhe me komandantin e KFOR-it.

Vizita e Begajt në Kosovë ka nisur dje ku është pritur me nderime shtetërore nga presidentja e vendit Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurtin e Kryetari I Kuvendit Glauk Konjufca.

Gjatë qëndrimit në ditën e parë në Prishtinë presidenti i Shqipërisë ka deklaruar se të dy vendet ndajnë aspiratat e njejta drejt rruges evropiane. Ai ka thënë se Shqipëria e mbështet Kosovën drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s ndërsa ka theksuar se do të jetë zëri i Kosovës aty ku i jepet mundësia.

Agjenda e presidentit Begaj për sot, takon opozitën

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj është duke e vazhduar vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë, si presidenti i ri i Shqipërisë.

Kjo është agjenda e tij për sot:

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj takon kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi. (Ambientet e Kuvendit, salla 204, pamje në fillim të takimit, ora 09:00-09:30).

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj takon kryetarin e LDK-së, Lumir Abdixhiku. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, ora 09:35-10:05).

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj takon kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, ora 10:10-10:40).

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj takon partitë minoritare. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, ora 10:45-11:00).

Begaj takon komandantin e KFOR-it. (Ora 11:15-11:45).

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj takim me trupat e Forcave të Armatosura Shqiptare, që shërbejnë në KFOR (Pejë, ora 12:20-12:50).

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj takon kryetarin e Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj. (Komuna e Prizrenit, ora 13:35–14:15).

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj bën vizitë në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit. (Ora 14:25-14:45).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat