Mbrojti “Ballkanin e Hapur”, Bytyçi i reagon Begajt: Synon zhbërjen e tri shteteve, hesht nëse s’je i informuar!

Aktuale

Mbrojti “Ballkanin e Hapur”, Bytyçi i reagon Begajt: Synon zhbërjen e tri shteteve, hesht nëse s’je i informuar!

Nga: A.ZH Më: 17 gusht 2022 Në ora: 09:11
Bajram Begaj

Profesori universitar i marrëdhënieve ndërkombëtare Enver Bytyçi, i ka reaguar presidentit të Shqipërisë Bajram Begaj, pas deklaratës së tij për nismën “Ballkani i Hapur”.

Begaj mbrëmë mospjesëmarrjen e Kosovës në këtë iniciativë e konsideroi "diversitet" mendimesh e qëndrimesh.

Por, sipas analistit politik, presidenti Begaj nuk është i informuar se janë qindra fakte që “Ballkani i Hapur” synon zhbërjen e Kosovës, të Malit të Zi dhe Bosnje e Hercegovinës, përcjell Bota sot.

Këtë sipas tij, e ka pohuar edhe presidenti malazez Milo Gjukanoviq.

Reagimi i Bytyçit në Facebook:

Mbrëmë presidenti Begaj dha një intervistë për TV e Kosovës. Në këtë intervistë ai mbrojti idenë e Ballkanit të Hapur dhe mospjesëmarrjen e Kosovës e konsideroi "diversitet" mendimesh e qëndrimesh!

O president, ju lutem sinqerisht, nëse nuk je i informuar në thelbin e gjësë, hesht! Se Ballkani i Hapur është instrument anti-Kosovë, kjo dihet. Janë dhënë qindra fakte e argumente. Se Ballkani i Hapur synon zhbërjen e Kosovës si shtet i pavarur, edhe kjo është e provuar. Sepse nuk ka asnjë dokument me të cilin kjo iniciativë mbron sovranitetin e vendeve anëtare! Nuk ka mekanizëm vetoje, siç kanë të gjitha asociacionet e vlerave perëndimore! Sepse.... ka një mijë sepse!

Presidenti i Malit të Zi thoshte para dy javësh se "Open Balkan” synon zhbërjen e tri shteteve, Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnje-Hercegovinës! Dhe duhet ta dish se Gjukanoviq di shumë më tepër se ju dhe kryeministri Rama të marrë së bashku! E ka vuajtur dhe e vuan nën lëkurë politikën agresive nacionaliste të Serbisë.

Prandaj, qëndrimet ndaj Ballkanit të Hapur nuk janë diverse. Janë kundërshtuese dhe kundërshtia është jetike për ekzistencën e shteteve që dolën nga ish-Jugosllavia për fajin e Serbisë. Prandaj dhe Serbia ka gjetur mekanizmin e Open Balkan për të rikthyer Jugosllavinë e Re, duke suprimuar shtetësinë dhe pavarësinë e vendeve të tjera të rajonit, përfshirë edhe Shqipërinë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat