​Kurti akuzon Serbinë se është burim i kërcënimit të rajonit

Aktuale

​Kurti akuzon Serbinë se është burim i kërcënimit të rajonit

Më: 18 prill 2024 Në ora: 11:20
Qeveria e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se pesë policë nga Kosova po mbahen peng në Serbi. Ai akuzoi Serbinë se është burim i kërcënimit të rajonit dhe se po kërkon tensione në Kosovë.

Kurti para kabinetit qeveritar tha se Serbia si shenjë hakmarrje të votimit për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës, ndali dhe maltretoi dje qindra qytetarë kosovarë që po kalonin tranzit në Serbi.

Ai tha se zëvendësdrejtori i Policisë nga radhët e komunitetit serb, Dejan Jankoviq po vazhdon të mbahet në paraburgim në Rashkë.

Kurti bëri thirrje Ministrave të Punëve të Jashtme të Këshillit të Evropës, që në mbledhjen e muajit maj të pranojnë Kosovën në Këshill të Evropës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat