Basketbolli i Kosovës, një model i ri për sporte tjera!

Basketboll

Basketbolli i Kosovës, një model i ri për sporte tjera!

Nga: Kemajl Goca Më: 13 janar 2022 Në ora: 14:21
Basketbolli i Kosovës, një model i ri për sporte tjera!

Rrugën e basketbollit të Kosovës, po e ndjekin edhe volejbolli e pingpongu!

Basketbolli i Kosovës, një model i ri edhe për sportet tjera sa i përket organizimit të Ligës së përbashkët (Ligës Unike) Kosovë – Shqipëri.   

Pas basketbollit tani edhe pingpongu me ligë të përbashkët, ku katër ekipet më të mira e Kosovës dhe katër më të mira të Shqipërisë, përbëjnë ligën.

Edhe volejbolli po ashtu me ligë të përbashkët, një sprovë e re edhe për sportin skofiar.

Kryetari i Federatës së Basketbollit të Kosovës, Arben Fetahu,  me sekretaren e përgjithshme Elvir Dushku dhe stafin e basketbollit, duke iu falënderuar edhe Avni Ponarit, kryetarit të Federatës së Basketbollit Shqiptar, realizuan një ëndërr të kamotshme të basketbollit në përgjithësi, Ligën Unike, e cila po jep edhe të mirat e saja sepse klubet po kanë më shumë ndeshje dhe që do të ndikojë edhe në rritjen e nivelit.

Fakti më interesant është se basketbolli u bë një model edhe për sportet tjera, si bie fjala tani pingpongu e ka ligën me 8 ekipe.

Një model i mirë i basketbollit po ndiqet edhe nga sportet tjera, sigurisht në një të ardhme të afërt edhe shumë sporte tjera, sidomos individuale do të praktikojnë këtë model të mirë, formimin e Ligës Unike, që do të ishte e mirëseardhur për boksin, mundjen, karatenë etj.

Modeli i mirë merret nga sporte tjera! Liga Unike apo e përbashkët, u nis me këmbë të mbarë nga basketbolli, tani po zgjerohet edhe në sporte tjera!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat