Orë e historisë me nxënësit shqiptarë në Muzeun botëror të Vienës

Diaspora

Orë e historisë me nxënësit shqiptarë në Muzeun botëror të Vienës

Nga: Osman Ademi – mësues në Vjenë, Austri Më: 17 maj 2022 Në ora: 23:41
Fotografi e përbashkët në përmbyllje të orës historike.

Me rastin e 6 Majit, ditëlindjes së kryeheroit tonë kombëtar Gjergj kastriotit- Skënderbeut, SHMSH „Naim Frashëri“ në Austri organizoi një vizitë së bashku me nxënës dhe prindërit e tyre në „Weltmuseum Wien“, aty ku me shekuj ruhen Përkrenarja dhe Shpata e Skënderbeut! Pikëtakimi ishte në „Heldenplatz“, para platosë së muzeut. Edhe pse ditë pushimi, në një mot të bukur me diell sheshi gumëzhinte nga turistët e shumtë, që në Vjenë nuk mungojnë asnjëherë, por e veçanta e kësaj dite ishte se në shesh kishin filluar të vijnë nxënësit shqiptarë së bashku me prindërit e tyre.

Të buzëqeshur dhe të rreshtuar, të prirë nga mësueset Miradije Berishaj, Antigone Elshani, Merita Ismaili dhe mësuesi Osman Ademi nxënësit arritën në katin e dytë të pallatit të veshur me mermer, deri te salla madhështore ku në ballë eshtë vendosur Shpata e dhe Përkrenarja Gjergj Kastriotit-Skenderbeu!

Image
Përkrenarja dhe Shpata e Gjergj Kastriotit -Skënderbeut në „Weltmuseum“ në Vjenë.

Në fillim nxënësit i përshëndeti mësuesja Antigona Elshani Kryetare e SHMSH „Naim Frashëri“, ndërsa për jetën, veprën dhe historinë e Skënderbeut foli mësuesi Osman Ademi.

Ai bashkëbisedimin e filloi me nxënës ashtu si në orën e mësimit, duke i pytur nxënësit: E dini se kush ishte Gjergj Kastrioti- Skënderbeu? Kur ishte lindur? Kur ishte detyruar të shkoj në shërbim të sulltanit? Kur ishte kthyer në Shqipëri? Si e priti populli kthimin e tij? Cila ishte porasia e fundit e tij? Kur kishte vdekur? Shumica e nxënësve dhanë përgjigje të sakta. Pasi mori disa përgjigje nga nxënësit mësuesi filloi të flas për jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit-Skenderbeut dhe luftën heroike të popullit shqiptar nën udhëheqjen e tij, për një çerek shekulli. Ndër të tjera ai tha se të gjithë ne, që po i shohim sot armët e tij, po e ndjejmë afërsinë e tij, po bashkëjetojmë më të dhe po ndihemi krenarë për heroizmin e tij. Këto simbole historike po na këthejnë në kohën e Skënderbeut, ndërsa Skënderbeun në kohën tonë. „Sot, në këtë muze, e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja u bënë bashkë“, tha mes tjerash mësuesi.

Në vazhdim ai foli për rrugëtimin e armëve të Skënderbeut deri në Muzeun e Vjenës! Interesimi i nxënësve dhe i prindërve për të mësuar sa më shumë për Skënderbeun ishte i madh. Kjo u pa nga pyetjet që ju bënë mësuesit.

Nga kjo orë mësimore për Historinë tonë kombëtare, e cila ka filluar të bëhet tradicionale, fituan njohuri të reja të pranishmit (jo vetëm nxënësit, por edhe një pjesë e prindërve), të cilët falënderuan mësuesit për angazhimin e tyre që fëmijët e tyre të flasin dhe të shkruajnë dhe ta njohin sa më shumë gjuhën dhe kulturën shqitpare.

PS. Ky aktivitet u zhvillua me 14 Maj 2022.

Osman Ademi – mësues në Vjenë, Austri

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat