“Futbolli më bëri të vuaj, do të ndryshoj jetën time pas tij. Paraja nuk blen shoqëri dhe familje”

Futboll

“Futbolli më bëri të vuaj, do të ndryshoj jetën time pas tij. Paraja nuk blen shoqëri dhe familje”

Më: 15 prill 2021 Në ora: 16:36
Gonzalo Higuain

Intervistë e gjatë dhe interesante e dhënë për “La Nacion” nga Gonzalo Higuain, qendërsulmuesi argjentinas i cili u largua nga Italia verën e kaluar për t’u transferuar në Shtetet e Bashkuara, te Inter Miami.

Higuain foli për suksesin e tij, ai tha se tani ishte njeri më i pjekur pas lindjes së vajzës së tij. Por në të njëjtën kohë ai tha se ishte djegur shumë gjatë karrierës së tij për shumë kritika të marra:

“Çmimi i paguar në elitën e futbollit ishte shumë i lartë. Është e vërtetë që sot njerëzit më shohin dhe thonë: Higuaín, pse ankohesh duke qenë se sa para ke fituar? Por Higuain e ka bërë këtë që kur ishte 9 vjeç dhe paratë që kam nuk kanë rënë nga qielli, unë i kam fituar, ditë pas dite, me djersë.

Paratë ndihmojnë, po, por nuk japin shpesh lumturinë. Ju mund të keni të gjitha paratë e botës, por nëse jeni një djalë i keq, me kë argëtoheni? Unë kam luajtur te Real Madrid, Napoli, Juventus, Milan, Chelsea, Juventus përsëri dhe kam ndarë ditëlindjet me shoqërues të ndryshëm, Krishtlindjet me shokë të ndryshëm dhe miqtë i shihja pak ose aspak. Madje, edhe prindërit…

Duhet të durosh keqtrajtimin e shtypit, atë të tifozëve … As media dhe as tifozët nuk të gjykojnë për futbollin tënd, por sepse je i trashë je i hollë apo tullac…

Nëse rris mjekër bëhem lajm, nëse rruaj flokët zero sërish njësoj… Po, çmimi për të paguar është i lartë, por jeton me të dhe gjithmonë e dija se do të ndodhte”.

Dhe si vazhdon përpara?

“Tani kam mbaruar, jam përtej kritikave, ngacmimeve, ju mund të thoni çfarë të doni. Para se të më lëndonin, unë vuajta dhe kalova një kohë të keqe dhe nuk e mohoj, nuk do të ishte e sinqertë për ta bërë atë.

Por le të themi që që nga mbërritja e vajzës time, e cila së shpejti do të mbushë 3 vjeç, ndjeshmëria ime ka ndryshuar.

Me të kuptova se ka gjëra shumë më të rëndësishme sesa çfarë ata do të thonë. Unë jam në një fazë  ku nuk më intereson, jam përtej asaj që thonë ata”.

Që kur mbërriti në Shtetet e Bashkuara, jeta e Higuain ka ndryshuar plotësisht. Ai vetë e pranon atë, gjatë pyetjes dhe përgjigjes: “E vërteta është se tani ndihem shumë, shumë i lumtur sepse mora atë që doja, domethënë të dilja nga ajo flluskë presioni dhe kërkesash, nga ngacmimi i shtypit dhe tifozëve.

Futbolli nuk është një përparësi këtu, ka sporte të tjera që i durojnë ato presione. Liga po rritet dhe do të vazhdojë të rritet. Por këtu njerëzit në rrugë nuk ju gjykojnë sepse keni humbur ose keni shënuar një gol.

Dhe e njëjta gjë ndodh me shtypin. Kështu që, unë jetoj i qetë dhe kjo është ajo që po kërkoja.

Diçka e re për mua. Tani unë shkoj dhe rreshtohem si të gjithë të tjerët. Jam përsëri një person normal. Ndonjëherë më shqetëson, por nganjëherë them “sa e bukur është, sepse është ajo që doja të provoja”. Jam shumë i lumtur me vendimin që kam marrë”.

Higuain kur të ndalojë së luajturi futboll do të largohet nga kjo botë përgjithmonë: “Unë nuk do të jem në futboll, vendosa. Kur u largova nga ekipi kombëtar fillova të përgatitem për të ardhmen dhe tashmë e dija që ajo e ardhme nuk do të ishte në futboll.

Jeta ime do të shkojë diku tjetër. Unë do të isha një mazokist nëse do të ndaloja së luajturi futboll për shkak të gjithçkaje që vuajta, për shkak të kërkesave, dhe do të kthehesha në botën e futbollit.

Jo, jo, nuk korrespondon me atë që unë mendoj. Së pari,  do të kënaqem me të vërtetë me njerëzit e mi, familjen time.

Dhe pastaj çfarëdo që më pëlqen të bëj, unë do ta bëj atë. Por insistoj: jam i bindur që nuk do të jem në futboll.

Unë do të doja të studioja gatim, enologji… Do të doja të luaj padel, të cilin e dua dhe tani qartë nuk mund ta bëj për shkak të futbollit.

Por së pari do të shijoj vërtet familjen time që kanë duruar kaq shumë deri më tani”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat