Kosova dëshpëron, mposhtet me gabimet e saja

Futboll

Kosova dëshpëron, mposhtet me gabimet e saja

Nga: Kemajl Goca Më: 12 tetor 2021 Në ora: 21:02
Pamje nga ndeshja

(E plotësuar) -Kombëtarja e Kosovës dëshpëroi me lojë e me rezultat në përballje me Gjeorgjinë, duke pësuar humbje me rezultat 1:2 në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

Pak kush e ka pritur këtë rezultat por Gjeorgjia triumfoi me gabimet e djelmoshave tanë, në radhë të parë të gafës së portierit e pastaj edhe të goli i dytë bie me fajin e mbrojtjes.  

Kosova renditet në vend të pestë përkatësisht të fundit me 4 pikë në Grupin B të garës kualifikuese për Kampionatin Botëror, sa ka edhe Gjeorgjia në të katërtin me 4 pikë.

Në minutën e 5-të, futbollisti Milot Rashica pati rast ideal por portieri Loria mbyll këndin dhe shpëton portën.

Gabim i madh i portierit Arjanet Muriç, i kushton Kosovës. Muriç në vend të që të lejojë topi të del jashtë vijës fundore, ai ia kthen lojtarit të Gjeorgjisë, Okriashvili, i cili shënon nga afërsia për 0:1 në minutën e 11-të.

Fat i madh për Gjeorgjinë në minutën e 39-të. Elbasan Rashani godet fortë por njëri nga mbrojtësit e hoqi topin nga vija fatale. Gjyqtari konsulton VAR-in dhe vlerësohet se topi nuk e ka kaluar vijën fatale.

Në minutën e 43-të, Rashica pengohet dhe penallti. Mysafirët protestojnë por nuk ka kthim të vendimit nga gjyqtari. Vedat Muriqi shënon nga penalltia (1:1) në minutën e 45-të.

Në minutën e 82-të, mbrojtja e Kosovës në gjumë, Gjeorgjia shënon nga asgjë, 1:2. Zuriko Davitashvili shënon me kokë për fitoren e Gjeorgjisë 1:2.

Në minutën e 90-të, Astrit Selmani nga afërsia në vend që të shënojë ai gjuan mbi portë.  

Kosova - Gjeorgjia 1:2
Stadiumi "Fadil Vokrri" në Prishtinë.
Gjyqtar: P. Raczkowski (Polonia).
Shënues: Muriqi (45’- nga penalltia) - Okriashvili (11’).
Kartona të verdhë: Dresheviq, Rashani – Giorbelidze, Okriashvilim Chabradze.
Kosova: Muric, Vojvoda, Rrahmani, Fazliji, Aliti (Selmani 86’), Halimi (Loshaj 74’), Dresheviq, Celina (Muslija 86’), Rashani (Kastrati 58’), Muriqi dhe Rashica (Bytyqi 73’). 
Gjeorgjia: Loria, Kakabadze, Kashia, Dvali, Giorbelidze (Azarov 80’), Kvekveskiri, Gvilia, Kvaratskhelia (Davitashvili 72’), Okriashvili, Tsitaishvili (Chabradze 71’) dhe Lobjanidz (Mamuchashvili 90’).
Në minutën e 90-të, Astrit Selmani nga afërsia në vend që të shënojë ai gjuan mbi portë.  

82' Gjeorgjia në epërsi, Zuriko Davitashvili shënon me kokë 1:2. 

80' Kosova po ka telashe të mëdha.

67' Kosova e do fitoren me çdo kusht.

64' Kosova po orvatet me forcat e saja.

60' Kastrati futet në lojë në vend të Rashanit.

57' Rashica e Muriqi po tentojnë por pa sukses.

55’ Katër kartona të verdhë deri me tash.

Kosova - Gjeorgjia 1:1
Stadiumi "Fadil Vokrri" në Prishtinë.
Gjyqtar: P. Raczkowski (Polonia).
Kartona të verdhë: Dresheviq, Rashani – Giorbelidze, Okriashvili.
Shënues: Muriqi (45’- nga penalltia) - Okriashvili (11’).
Kosova: Muric, Vojvoda, Rrahmani, Fazliji, Aliti, Halimi, Dresheviq, Celina, Rashani, Muriqi dhe Rashica. 
Gjeorgjia: Loria, Kakabadze, Kashia, Dvali, Giorbelidze, Kvekveskiri, Gvilia, Kvaratskhelia, Okriashvili, Tsitaishvili dhe Lobjanidz.

53' Rashica godet por topi devijohet në korrne.

51' Kosova më energjike, po e fut në presion Gjeorgjinë.

48' Kosova synon fitore dhe që do të shton gjasat e saja për vend të tretë.

46' Fillon pjesa e dytë.

Përfundon pjesa e parë, Kosova - Gjeorgjia 1:1.

45' Vedat Muriqi nga penalltia barazon rezultatin 1:1. Gëzim i madh! 

43' Penallti për Kosovën, herën e parë me dorë e herën e dytë faulohet Rashica.

Kosova - Gjeorgjia 1:1
Stadiumi "Fadil Vokrri" në Prishtinë.
Gjyqtar: P. Raczkowski (Polonia).
Kartona të verdhë: Dresheviq, Rashani - Giorbelidze.
Shënues: Muriqi (45’- nga penalltia) - Okriashvili (11’).
Kosova: Muric, Vojvoda, Rrahmani, Fazliji, Aliti, Halimi, Dresheviq, Celina, Rashani, Muriqi dhe Rashica. 
Gjeorgjia: Loria, Kakabadze, Kashia, Dvali, Giorbelidze, Kvekveskiri, Gvilia, Kvaratskhelia, Okriashvili, Tsitaishvili dhe Lobjanidz.

41' Lojë e mirë.

39' Fat i madh për Gjeorgjinë. Elbasan Rashani godet fortë por njëri nga mbrojtësit e hoqi nga vija fatale. Gjyqtari konsulton VAR-in dhe nuk ka gol.

37' Halimi e Celina po orvaten por sukses.

35' Atmosferë e mirë në Prishtinë.

33' Kosova po e kërkon me ngulm golin e barazimit përmes Muriqit.

30' Lojë me ritlm por sulmuesit e Kosovës kanë problem të vijnë deri të rasti.

28' Një gol dhe një karton i verdhë derii me tash.

Kosova - Gjeorgjia 0:1

Stadiumi "Fadil Vokrri" në Prishtinë.
Gjyqtar: P. Raczkowski (Polonia).
Shënues: Okriashvili (11').

Kartona të verdhë: Dresheviq.
Kosova: Muric, Vojvoda, Rrahmani, Fazliji, Aliti, Halimi, Dresheviq, Celina, Rashani, Muriqi dhe Rashica. 
Gjeorgjia: Loria, Kakabadze, Kashia, Dvali, Giorbelidze, Kvekveskiri, Gvilia, Kvaratskhelia, Okriashvili, Tsitaishvili dhe Lobjanidz.

24' Kosova po has në vështirësi.

20' Kosova po tregon angazhim por jo edhe të shënojë.

18' Lojë e mirë, por mysafirët të rrezikshëm.

15' Kosova në presion të rezultatit. Gjeorgjia avancon me 0:1.

11' Gabim i madh, i kushton Kosovës. Portieri Arjanet Muriç në vend të që të lejojë topi të del jashtë, ai ia kthen lojtarit të Gjeorgjisë, Okriashvili, i cili shënon për 0:1.

7' Kosova po tregon lojë të mirë.

5' Milot Rashica rast por portieri mbyll këndin.

3' Kosova po synon ta merr iniciativën.

1' Fillon ndeshja.

Kombëtarja e Kosovës synon fitoren e dytë në Gruipin B të kualifikueseve për Kampionatin Botëror.

Gjithçka gati në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

Kosova renditet në vend të katërt me 4 pikë dhe Gjeorgjia në fund me 1 pikë.  

Kosova - Gjeorgjia 

Stadiumi "Fadil Vokrri" në Prishtinë.
Gjyqtar: P. Raczkowski (Polonia).
Kosova: Muric, Vojvoda, Rrahmani, Fazliji, Aliti, Halimi, Dresevic, Celina, Rashani, Muriqi dhe Rashica. 
Gjeorgjia: Loria, Kakabadze, Kashia, Dvali, Giorbelidze, Kvekveskiri, Gvilia, Kvaratskhelia, Okriashvili, Tsitaishvili dhe Lobjanidz.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat