Agim Ademi: Dita e Flamurit është festa e të gjithë shqiptarëve kudo që jetojnë e veprojnë

Futboll

Agim Ademi: Dita e Flamurit është festa e të gjithë shqiptarëve kudo që jetojnë e veprojnë

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 12:48
Agim Ademi: Dita e Flamurit është festa e të gjithë shqiptarëve kudo që jetojnë e veprojnë

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, uron Ditën e Flamurit, - 28 Nëntorin".

"Familje të heronjve e të dëshmorëve, invalidë e veteranë të luftës, veprimtarë të çështjes kombëtare;
Të dashur drejtues të klubeve, futbollistë, trajnerë, ish-udhëheqës të sportit, ish-futbollistë, gjyqtarë, anëtarë të FFK-së, Dardanë e tifozë të klubeve, sponsorë e donatorë;

 

Të respektuar qytetarë të Republikës së Kosovës dhe bashkëkombës kudo që jetoni!

28 Nëntori është njëra nga datat më të rëndësishme në historinë e popullit tonë. Dita e Flamurit është festa e të gjithë shqiptarëve kudo që jetojnë e veprojnë. Kjo festë na bashkon në lartësimin dhe nderimin e të gjithë atyre që sakrifikuan jetën e tyre përgjatë historisë për mbijetesën, lirinë dhe pavarësinë e popullit shqiptar.

Sot e festojmë edhe Ditëlindjen e Komandantit Legjendar, Adem Jashari dhe daljen e parë publike të UÇK-së në vitin 1997! Kjo ditë ngërthen në vete sakrificën, bujarinë e krenarinë e popullit tonë dhe shërben si frymëzim atdhedashurie për gjeneratat e reja.

Së bashku me Kombëtaren e veteranëve të Kosovës sivjet këtë ditë të madhe do ta festojmë në Shqipëri. Dje vizituam Vlorën e Ismajl Qemajlit për të nderuar guximin dhe vizionin e atdhetarëve tanë që në vitin 1912 shpallën pavarësinë e Shqipërisë, kurse sot jemi në Durrësin e lashtë, aty ku yjet e futbollit mbarëshqiptarë ndërvite do të luajnë një ndeshje vëllazërore në shenjë mirënjohje e nderimi për të gjithë atdhetarët, heronjtë dhe dëshmorët që punuan deri në flijim për trojet shqiptare nga periudha e rilindasve e deri te lufta e lavdishme e UÇK-së.

Ju uroj përzemërsisht të gjithëve 28 Nëntorin, me dëshirën për realizim të aspiratave evropiane dhe forcim të dy shteteve tona, të cilat i krijuam me gjak e shumë sakrifica.

Lavdi e përjetshme për të gjithë të rënët dhe veprimtarët që luftuan e punuan për lirinë e popullit shqiptar!

Zoti e bekoftë popullin shqiptar!", uron Ademi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat