Fushë me 5 yje për finalen e UECL, tapeti “Air Albania”

Futboll

Fushë me 5 yje për finalen e UECL, tapeti “Air Albania”

Më: 4 maj 2022 Në ora: 17:14
Fushë me 5 yje për finalen e UECL, tapeti “Air Albania”

Përgatitjet për finalen e UEFA Europa Conference League, eventit më të madh sportiv që do të zhvillohet më 25 maj në Tiranë kanë nisur prej kohësh, teksa tashmë çdo gjë po konkretizohet. E gjithë Federata Shqiptare e Futbollit është vënë në dispozicion të UEFA-s për të organizuar një ndeshje finale sa më të përkryer dhe dinjitoze.

Fusha e stadiumit “Air Albania” është prekur nga ndryshimet që do të pasojnë më tej edhe tribunat e stadiumit, përkatësisht ajo e medias dhe tribunat e miqve.

“Një fushë me 5 yje” ka kërkuar institucioni i futbollit europian për këtë finale, teksa kur jemi vetëm 3 javë larg finales, fushës së stadiumit “Air Albania” i mungon një gjysmë ylli për të qenë i plotë. Drejtori i Shërbimeve dhe Administrimit të Qendrave Sportive në FSHF, Kejdi Tomorri në një prononcim për fshf.org shprehet se në ditën e finales, fusha e stadiumit do të ketë një tapet në gjendje optimale me 5 yje, ashtu sikurse fushat e tjera të stadiumeve ku zhvillohen finale të rëndësishme.

“Në fushë po bëhen punime intensive dhe fusha ka qenë një nga pikat e dobëta që në ndërtimin e stadiumit. Për këtë arsye, më pas u pa mundësia për të vendosur një tapet hibrid, siç e ka pjesa më e madhe e stadiumeve në botë. Një tapet i parametrave të fundit, ku gjithashtu me ndihmën e llampave dhe ventilatorëve, tapeti do të shkojë në gjendje optimale. Në momentin kur u mor në dorëzim nga UEFA, para 2 muajsh, fusha ishte në kategorinë 1 yll e gjysmë (sipas kategorizimit të tyre ku normalisht është nga 1-5 yje) ndërsa në momentin që po flasim fusha është 4 yje e gjysmë, duke shkuar në 5 yje. Pra, për finalen, do të kemi 100% një fushë me 5 yje, siç janë edhe fushat e tjera ku luhen finalet e UEFA-s, Champions League dhe Europa League” – thotë Tomorri, ndërsa jep detaje edhe për gjendjen aktuale të fushës “Air Albania”.

Një tjetër detaj që vlen për t’u theksuar është se në momentin kur fusha u mor në dorëzim nga UEFA, kishim një mungesë shumë të theksuar të barit natyral, ku mbizotëronte bari artificial, ndërsa sot ne po bëjmë punime për të rralluar barin e fushës, sepse dendësia ka shkuar më tepër sesa duhet dhe po kthehet në parametrat që duhet të jetë ditën e ndeshjes. Fusha do të jetë perfekte më 25 maj dhe e denjë për një finale të madhe si kjo e Conference League – përfundon Kejdi Tomorri për fshf.org.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat