Pushtuesi serb e dënoi Ismet Ramadanin për ndeshjen e Republikës së Kosovës 

Futboll

Pushtuesi serb e dënoi Ismet Ramadanin për ndeshjen e Republikës së Kosovës 

Nga: Kemajl Goca Më: 30 qershor 2022 Në ora: 19:02
Ismet Ramadani

Të jesh sportist, veprimtar sportiv, gjyqtar sportiv, trajner etj. në vitet e 90-ta, ka qenë sikur të shkosh në vijë të frontit në përballje me regjimin serb.

Pushtuesi serb me tërë arsenalin që kishte sulmoi popullin shqiptar të Kosovës në vitet e 90-ta, i dëboi nga puna, nga Universiteti i Prishtinës, nga shkollat, stadiumet dhe palestrat sportive.

Një rast interesant është në verën e vitit 1997! 

Image

Vendimi i gjykatës famëkeqe serbe në Ferizaj, me 28 gusht të vitit 1997 

Ismet Ramadani (ka ndërruar jetë para 19 viteve), veprimtari i shquar i futbollit dhe në përgjithësi i sportit, gazetar sportiv, pas luftës edhe bashkëpunëtor i gazetës kombëtare “Bota sot”, u gjykua nga pushtuesi serb, vetëm pse e ka organizuar ndeshjen mes Ferizajt dhe Drenicës së Skenderajt, në kuadër të Republikës së Kosovës.   

Djali i tij, Dritoni, ka publikuar edhe vendimin e gjykatës famëkeqe të 28 gushtit të vitit 1997, kur u dënua me të holla z. Ismet Ramadani.

Sinisha Vllajiq, gjyqtar famëkeq, me urdhër të Beogradit, e dënoi Ismet Ramadanin. 

Ramadani u gjobit me 400 dinarë të asaj kohe, madje u urdhërua që brenda 15 ditëve të paguhet dënimi ndryshe përfundon në burg. 

Në vendimin e gjykatës së pushtuesit në Ferizajt, arsyeja e dënimit ishte se Ramadani nuk ka kërkuar leje për zhvillimin e ndeshjes në fshatin Varosh.

Ramadani u dënua me 28 gusht të vitit 1997 për ndeshjen që u zhvillua me 19 qershor të vitit 1997. 

Sportistët dhe veprimtarët sportivë, u përballen me kërcënime, maltretime, rrahje, arrestime e burgosje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat