Klubi historik mund të shpallë falimentin!

Futboll

Klubi historik mund të shpallë falimentin!

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 22:05
Klubi historik mund të shpallë falimentin!

Një tërmet i madh në futbollin francez! Komiteti i Apelit i DNCG i FFF konfirmoi të mërkurën zbritjen administrative të Girondins de Bordeaux në National 1 (kategoria e trete) për shkak të vështirësive shumë të rënda financiare.

Gérard Lopez, pronari dhe presidenti i klubit, nuk arriti të bindte organin pavarësisht një marrëveshjeje pajtimi të arritur në fund të javës së kaluar me kreditorët e tij, fondet amerikane të investimeve, Fortress dhe King Street.

Drejtuesit e klubit u pritën për gati dy orë. Ajo shoqërohej edhe nga një nga avokatët e Kalasë për t’iu përgjigjur të gjitha pyetjeve të DNCG-së. Gjatë kësaj seance, klubi prezantoi një urdhër nga Gjykata Tregtare e Bordeaux që konfirmonte se nuk ekzistonte rreziku i ndërprerjes së pagesave dhe mbi të gjitha se marrëveshja e pajtimit lejonte qëndrueshmërinë e klubit në Ligue 2.

Urdhër i cili për këtë arsye nuk i bindi anëtarët. të procedimit. “Ishte e tmerrshme. Sinqerisht, është turp. Është e neveritshme”, tha dikush i afërt me biznesmenin hispano-luksemburgas. Ky i fundit duhet të reagojë në mbrëmje.

Ky degradim administrativ mund të çojë në falimentimin e klubit dhe likuidimin e tij gjyqësor. Menaxhmenti po shqyrton rekursin më të mirë të mundshëm me avokatët e tij. Ajo duhet të ankohet në gjykatën administrative për të marrë pezullimin e vendimit, por ka pak shpresa.

Për atë që mund të jetë një marrje e klubit, siç ndodhi sezonin e kaluar, koha duket thjesht e pamundur për t’u mbajtur. Në rast falimentimi dhe likuidimi të detyrueshëm, klubi do të rikthehej këtë sezon në nivelin amator, në N3, divizioni i pestë francez ku evoluon rezerva e Girondins de Bordeaux.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat