Shkupi synon ta përmbysë epërsinë e Shamrock-ut

Futboll

Shkupi synon ta përmbysë epërsinë e Shamrock-ut

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 18:23
Shkupi

Kampioni i Maqedonisë së Veriut, Shkupi, sonte, synon ta kompenzojë deficitin (1:3) nga ndeshja e parë dhe të fitojë ndeshjen kundër kampionit irlandez Shamrock Rovers, e kjo do të nënkuptonte edhe një vend në ‘play-off’ për fazën e grupeve në Europa League, e që së paku do ta siguronte fazën e grupeve në Ligën e Konferencës.

Trajneri i klubit shqiptar, Gotse Sedloski, beson në ekipin e tij, teksa ka deklaruar se pjesa e dytë në Dublin është receta e suksesit.

“Besoj se mund ta kompenzojmë rezultatin negativ, besoj te lojtarët e mi. Duhet të përsërisim lojën e pjesës së dytë të ndeshjes në Irlandë dhe më pas mund të shpresojmë për sukses. Atje pranuam gola naivë, por tani na pret një ndeshje e re”, ka theksuar trajneri i Shkupit.

Nëse Shamrock eliminohet, Shkupi do të luajë ndaj humbësit të ndeshjes Karabakh – Ferencvaros (1:1) në xhiron e tretë të Europa Ligës. Nëse, Shkupi eliminohet nga Shamrock, atëherë do të luajë në ‘play-off’ të Ligës së Konferencës, ndaj fituesit të ndeshjes Ballkani (Kosovë) – Ki Klasvik (Ishujt Faroe), e ku kampioni ynë ka epërsinë e një goli nga ndeshja e parë e zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri”, 3:2.

Ndërkaq, nëse Shkupi ia del të eliminojë Shamrock-un, atëherë do të sigurojë të paktën fazën e grupeve në Ligën e Konferencës, dhe përmes ‘play-off’-it do të luftojë për të luajtur në fazën e grupeve në Ligën e Evropës, sukses që deri më tani nga klubet e Maqedonisë së Veriut e ka arritur vetëm Vardari. Ndeshja Shkupi – Shamrock luhet sonte në orën 21:00, e ku pritet numër i madh i tifozëve shqiptarë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat