Brazili refuzon të luajë ndeshjen ndaj Argjentinës

Futboll

Brazili refuzon të luajë ndeshjen ndaj Argjentinës

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 17:54
Brazili refuzon të luajë ndeshjen ndaj Argjentinës

Brazili po refuzon të luajë ndeshjen e ricaktuar kualifikuese të Kupës së Botës kundër Argjentinës muajin e ardhshëm me arsyetimin se është shumë e rrezikshme përpara Botërorit në Katar.

Ndeshja kualifikuese u mbajt fillimisht një vit më parë, por u anulua pas vetëm gjashtë minutash nga zyrtarët vendas të shëndetësisë për shkak të protokolleve COVID-19 në lidhje me katër lojtarë argjentinas.

Sipas presidentit të konfederatës braziliane Ednaldo Rodrigues, trajneri i Brazilit Tite nuk dëshiron të luajë ndeshjen për shkak të rreziqeve të lëndimeve, pezullimeve dhe një bojkoti të mundshëm nga argjentinasit.

Në një deklaratë, Rodrigues tha: “Ne do të kontaktojmë FIFA-n që kjo ndeshje të mos luhet. Do të bëj çdo përpjekje për t’iu përgjigjur kërkesës së stafit tonë teknik. Prioriteti ynë është të fitojmë Kupën e Botës në Katar. Nëse ajo ndeshje nuk rekomandohet nga stafi stërvitor i Selecaos, ne do të punojmë që të mos luhet”.

Ndeshja kualifikuese, e cila u caktua për vitin e kaluar, u anulua pas vetëm gjashtë minutash kur zyrtarët shëndetësorë hynë në fushë për të kapur Cristian Romero, Emiliano Martinez, Emi Buendia dhe Giovani Lo Celso – pasi ata nuk respektuan kufizimet e Covid-19.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat