Everton së shpejti do të ketë një pronar të ri

Futboll

Everton së shpejti do të ketë një pronar të ri

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 19:15
Everton së shpejti do të ketë një pronar të ri

Biznesmeni amerikan Macik Kaminski, një investitor me qendër në Minesota, është në prag të blerjes së klubit të Premierligës Everton për 400 milionë funte, raportojnë mediat angleze.

Mediat raportojnë se negociatat mes pronarit aktual Farhad Moshiri dhe një biznesmeni pak të njohur amerikan kanë ecur shumë, por janë ende të ndërlikuara nga tregu i paqëndrueshëm financiar në Mbretërinë e Bashkuar.

Një shitje e suksesshme do të nënkuptonte që gjysma e 20 klubeve të Premier League do të kishin aksionarë amerikanë.

Sipërmarrësi britanik me origjinë iraniane u bë aksioneri kryesor i Evertonit në shkurt 2016 përpara se të rriste aksionet e tij në klub dy vjet më vonë, raportoi HINA.

Sipas njoftimeve të mediave lokale, Kaminski emigroi në Shtetet e Bashkuara nga Polonia në fund të viteve 1960, më pas punoi si këshilltar investimesh në shtëpi brokerimi, përpara se të merrej me investimin në pasuri të paluajtshme.

Ai e ndërtoi pasurinë e tij duke tregtuar ambiente biznesi në Minneapolis, qyteti më i madh në shtetin amerikan të Minesotës në Midwest.

E udhëhequr nga trajneri Frank Lampard, ish-lojtar i Chelsea, Everton e shmangu për pak rënien nga Premier League sezonin e kaluar dhe aktualisht ndodhet në vendin e 13-të.

Mediat britanike theksojnë gjithashtu se pronari i ri i Chelsea, manjati amerikan Todd Boeli, mund të blejë klubin portugez, Portimonense, të cilin e sheh si një klub ideal.

Portimonense aktualisht është në vendin e katërt me 15 pikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat