Vështirësi të parashikueshme

Futboll

Vështirësi të parashikueshme

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 18:52
Nunez

Më shumë se dy muaj pas ndeshjes së luajtur në Wembley, mund të thuhet me njëfarë sigurie se Superkupa e Anglisë 2022 ka ngatërruar mjaft ujërat në lidhje me atë që do të kishte ndodhur në Premier League.

Atë ndeshje e fitoi Liverpooli, por tashmë është në telashe në kampionat, ndërsa Manchester City nuk u duk se do t’i rezistonte skuadrës së Klopp. Për të mos përmendur ndikimin e dy sulmuesve, që të dy sapo kanë ardhur në ekipet e tyre të reja.

Erling Braut Haaland kishte zhgënjyer, madje humbi një gol të shënuar, ndërsa Darwin Nunez tashmë dukej se kishte justifikuar 100 milionët e shpenzuara për të me një paraqitje të mrekullueshme me një gol të shënuar. Por tashmë gjithçka duket se ka ndryshuar vërtet, si për klubet ashtu edhe për lojtarët.

Një… problem gjuhësor

Norvegjezi është rikuperuar padyshim, duke filluar të shënojë pa pushim  dhe tashmë duke imagjinuar se mund të thyejë rekordin e të gjitha kohërave të golave ​​në Premier League. Nga ana tjetër, uruguaiani humbi pak, duke marrë kritika të pashmangshme.

Përshtatja e tij me Liverpool-in dhe mënyrën e lojës së Klopp-it duket se nuk ka përfunduar ende dhe ai vetë e pranon këtë. Duke folur për ESPNColombia, Nunez shpjegoi se mbi të gjitha është problemi… i gjuhës.

“E vërteta është se sinqerisht, kur trajneri flet me ekipin, unë nuk kuptoj asgjë. Dhe më duhet të pyes shokët e mi se çfarë është thënë”. Jo saktësisht më e mira e mundshme. Megjithatë, udhëzimet nuk janë shumë të komplikuara.

“Unë mendoj se loja e tij është shumë e qartë, ai na thotë të bëjmë gjëra të thjeshta, të mos kemi frikë të luajmë topin dhe të kemi besim te vetja. Dhe më pas, kur humbasim topin, ai na kërkon të bëjmë presing”.Por duket se gjërat nuk po shkojnë shumë mirë për momentin. Dhe Nunez është aq i sinqertë sa e konfirmon pa shumë probleme.

“Ndonjëherë ndihem i pavendosur se çfarë të bëj, nuk kam besim te vetja, por duke vazhduar të stërvitem dhe të luaj, gjërat do të përmirësohen, edhe sepse trajneri më jep gjithmonë besim.

“Ashtu siç bëjnë zëvendësi i tij Lijnders dhe Matos, ata të dy flasin portugalisht dhe më ndihmojnë duke përkthyer atë që thotë trajneri. Dhe pastaj janë shokët e skuadrës, të cilët flasin me mua dhe më thonë të qëndroj i qetë.

“Dhe kur ata e bëjnë, unë me të vërtetë qetësohem, sepse e di që nëse bëj diçka të gabuar, ata do të jenë gjithmonë pranë meje”. E rëndësishme është që herët a vonë të përmirësohet anglishtja e Nunez. Ose… e Kloppit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat