Barcelona, në sulm për talentin e Turqisë

Futboll

Barcelona, në sulm për talentin e Turqisë

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 11:31
Barcelona, në sulm për talentin e Turqisë

Arda Guler, 17 vjeç, po tërheq vëmendjen me potencialin e tij, pavarësisht se nuk është titullar te Fenerbahçe. Trajneri nuk i ka dhënë shumë minuta në Superligën e Turqisë, por e ka aktivizuar më shumë në Europa League dhe Kupën e Turqisë.

Guler është një lojtar i gjithanshëm, pozicioni i tij më i mirë është ai i numrit “10”. Lojtari i majtë është thirrur nga trajneri i Turqisë, Stefan Kuntz, për ndeshjet miqësore ndaj Skocisë dhe Republikës Çeke. Në Turqi besojnë se ka një të ardhme të madhe. Barcelona nuk po e shikon vetëm këtë sezon, pasi e kanë ndjekur që kur luante te moshat e skuadrës turke.

Stafi teknik i Barcelonës është i vendosur për të marrë Gulerin, pavarësisht se nënshkrimi i Emre Demirit, një tjetër lojtar që konsiderohej premtues, nuk shkoi siç pritej te Barça. Presidenti i Fenerbahçes, Ali Koc, është një nga pronarët e kompanisë sponsorizuese të Barçës. Kjo marrëdhënie mund të lehtësojë një negociim të mundshëm mes dy klubeve, por katalanët do të duhet të konkurrojnë me PSG-në, Bayernin, Borussian dhe Liverpoolin.

Drejtori sportiv i klubit parizian, Luis Campos, mësohet se tashmë e ka kontaktuar Fenerbahçen për lojtarin. Arda Guler ka kontratë deri në vitin 2025. Klubi turk pret të marrë të paktën 25 milionë euro nga transferimi i tij i mundshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat