Yjet e Portugalisë e komentojnë gjestin e protestuesit në ndeshjen e Uruguait

Futboll

Yjet e Portugalisë e komentojnë gjestin e protestuesit në ndeshjen e Uruguait

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 16:37
Foto nga vendi i ngjarjes

Një tifoz hyri në fushë gjatë ndeshjes së Portugalisë në Kupën e Botës kundër Uruguait, në shenjë proteste e cila e ndërpreu ndeshjen për disa minuta.

Protestuesi hyri në fushë me një flamur me ngjyrat e ylberit, dhe kishte të veshur një bluzë me mbishkrimin “Shpëtoni Ukrainën” përpara, ndërsa prapa saj shkruante “Respekt për gratë iraniane.

Flamuri me ngjyrat e ylberit ishte qartazi në shenjë proteste për të drejtat e njeriut në Katar, nikoqiri i kësaj Kupe të Botës, temë kjo e cila për një kohë të gjatë mbetet më e përfolura.

Edhe pse protestuesi shumë shpejt u largua nga fusha nga sigurimi dhe ndeshja vazhdoi të luhej, ky rast u bë një temë kyçe pas ndeshjes, dhe Ruben Neves i Portugalisë ka ndarë mendimin e tij për të.

“Është një gjë normale që ndodh. Shpresoj që asgjë nuk i ndodh djalit sepse ne e kuptojmë mesazhin e tij. Ne jemi me ta”, tha Neves.

Bruno Fernandes, i cili ishte ylli i ndeshjes mbrëmë, duke shënuar të dy golat e ndeshjes, po ashtu u pyet për rastin në fjalë.

“Ne i respektojmë të gjitha të drejtat e njeriut por këto janë probleme politike ku ne me të vërtetë nuk kemi shumë forcë”, tha Fernandes.

Me gjitha rastet kontroverse që po ndodhin në lokacionin e kësaj Kupe të Botës, veçse është ditur se do të ketë incidente që përfshijnë protesta.

Edhe lojtarët kishin planifikuar që të veshin shiritin e kapitenit “OneLove” për të treguar përkrahjen e tyre drejt komunitetit LGBTQ+, por FIFA e ndaloi këtë gjë të ndodhë në çastet e fundit, duke kërcënuar se lojtarët do të gjobiteshin edhe do të ndëshkoheshin nëse do t’i bartnin ata shirita.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat