​Franca dhe Australia vazhdojnë tutje në Botëror

Futboll

​Franca dhe Australia vazhdojnë tutje në Botëror

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 18:03
Foto ilustrim

Franca dhe Australia janë dy kombëtaret që e kanë siguruar kalimin në fazën e eliminimit direkt të Kampionatit Botëror pasi janë kualifikuar tutje nga grupi D.

Gjithçka kishte mbetur të vendosej në xhiron e fundit sa i përket ekipeve që do të vazhdonin më tej dhe befasia e madhe ishte kualifikimi i Australisë që mposhti Danmarkën me rezultat minimal 1-0.

Golin e vetëm në ndeshje dhe të fitores për Australinë e realizoi Leckie në minutën e 60’ duke ia siguruar kualifikimin historik vendit të tij nga vendi i dytë në këtë grup.

Befasuese ishte edhe barazimi i Tunizisë me Francën me rezultat 1-1, por kjo nuk e ndryshoi fatin e tyre për të vazhduar tutje pasi që me katër pikë të mbledhura, kanë mbetur në vendin e tretë. Për Tunizinë golin e realizoi Khazzi në minutën e 58’, kurse Antoine Griezmann barazoi në minutat shtesë për 1-1.

Franca kualifikohet tutje si liderë e këtij grupi me shtatë pikë, kurse Australia si e dyta me gjashtë pikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat