Arabia Saudite dëshiron të presë Kupën e Botës 2030

Futboll

Arabia Saudite dëshiron të presë Kupën e Botës 2030

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 13:56
Arabia Saudite dëshiron të presë Kupën e Botës 2030

Prej disa kohësh është ngritur çështja e kandidaturës së përbashkët të Greqisë, Arabisë Saudite dhe Egjiptit për organizimin e Botërorit 2030 .

Nënkryetari i PSAT-së pak muaj më parë deklaroi se princi i kurorës së Arabisë Saudite, Bin Salman ka marrë “dritën jeshile” nga Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah El Sisi, për të vazhduar me procedurat.

Tani, “Politico” raporton se Arabia Saudite ka ofruar të paguajë për ndërtimin e stadiumeve të reja në Greqi dhe Egjipt nëse ata pranojnë të bashkëpunojnë për të pritur Kupën e Botës pas shtatë vitesh. Në këmbim, sipas “Politico”, sauditët do të merrnin 3/4 e të gjitha ndeshjeve.

Mediat ndërkombëtare kontaktuan të gjitha palët për një koment me qeverinë greke dhe saudite që  refuzuan të komentojnë mbi këtë çështje, siç bëri UEFA-FIFA.

Sipas “Politico”, duke cituar zyrtarë të lartë me njohuri për këtë çështje, oferta, që ka të ngjarë të vlejë miliarda euro në kostot e ndërtimit, u diskutua në një bisedë private midis Mohammed bin Salman dhe kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis në verën e vitit 2022.

Një zyrtar i lartë me njohuri për diskutimet private i tha gjithashtu “Politico-s” se Arabia Saudite është e përgatitur të “mbulojë koston e plotë” të pritjes së Greqisë dhe Egjiptit, por 75% e turneut masiv me 48 ekipe do të duhej të luhej në terrenin e saj.

Vendi i Gjirit synon të “hyjë në sy” të Katarit, i cili priti Kupën e parë Botërore dimërore disa muaj më parë.

Përgjigja e Greqisë dhe Egjiptit ndaj këtij propozimi nuk shpjegohet në raportin e “Politico”, por është e sigurt që të tre vendet tani janë duke punuar për një propozim të përbashkët për organizimin e turneut 2030

. “Oferta e Riadit për Greqinë do të nxisë kritikat se Arabia Saudite në thelb po përpiqet të përdorë pasurinë e saj astronomike për të blerë Kupën e Botës duke ndërtuar një koalicion ndërkontinental dhe duke shfrytëzuar me zgjuarsi sistemin e votimit”, komenton “Politico”.

Në një përpjekje për të bindur anëtarët e FIFA-s për virtytet e propozimit të udhëhequr nga Arabia Saudite, turneu do të shohë ndeshje në tre kontinente, duke siguruar ekuilibër gjeografik.

Një ofertë për Kupën e Botës vetëm për Lindjen e Mesme nuk ka gjasa të ketë sukses vetëm tetë vjet pasi Katari priti turneun në 2022.

Kundërshtarët kryesorë të sauditëve janë një ofertë e përbashkët e Spanjës, Portugalisë dhe Ukrainës nga Evropa dhe një ofertë e Amerikës së Jugut të Argjentinës, Uruguait, Paraguait dhe Kilit .

Vendimi se kush do të presë Kupën e Botës 2030 do të merret në një votim publik nga Kongresi i FIFA-s, i përbërë nga më shumë se 200 konfederata anëtare nga e gjithë bota.

Nëse vendet afrikane, të tërhequr nga prania e Egjiptit dhe investimet saudite rreth Afrikës, mbrapa ofertës dhe kombet aziatike bëjnë të njëjtën gjë, ndërsa Greqia tërheq disa vota evropiane, propozimi i udhëhequr nga Arabia Saudite do të ketë një shans të fortë për të fituar.

Strategjia e Arabisë Saudite

Pritja e Kupës së Botës do të ishte kulmi i strategjisë ambicioze të Arabisë Saudite për të dominuar ngjarjet kryesore sportive.

Sukseset përfshijnë marrjen e të drejtave për të pritur ndeshjet e boksit të kampionatit botëror dhe garat e Formula 1, ndërsa ka krijuar edhe turneun e saj të golfit. Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite ka blerë gjithashtu një klub të njohur futbolli anglez dhe vendi do të presë Kupën e Azisë për herë të parë në vitin 2027.

Megjithatë, perspektiva që Arabia Saudite të presë Kupën e Botës ka ngjallur reagime të forta nga grupet e të drejtave të njeriut, të cilët theksojnë ndaj trajtimit brutal të komunitetit LGBTQ+ dhe keqtrajtimit të punëtorëve migrantë në vend.

Sigurisht që edhe femrat mbeten të shtypura, me gjithë hapat që janë hedhur në vitet e fundit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat