Vjen lajmi më i lumtur për karrierën e Alvaro Moratës

Futboll

Vjen lajmi më i lumtur për karrierën e Alvaro Moratës

Më: 21 mars 2023 Në ora: 19:55
Alvaro Morata

Álvaro Morata është kapiteni i ri i skuadrës spanjolle pas pensionimit të Sergio Busquets si ndërkombëtar dhe mungesës në listën e parë të Luis de la Fuente të Jordi Alba dhe Koke.

Një zgjedhje e cila u vleresua nga presidenti i Federatës Mbretërore Spanjolle te Futbollit, Luis Rubiales, qe tha se ndihej “shumë krenar”.

“Është e pabesueshme të jesh kapiten”, pranoi Morata se me 60 paraqitje ai është lojtari që trashëgon shiritin e Sergio Busquets. “Me Dani (Carvajal) kam qenë në ekipin kombëtar që kur ishim dy fëmijë dhe është një gëzim i jashtëzakonshëm jo vetëm të jesh kapiten, por të jesh sërish këtu dhe të mbroj fanellën e vendit tim”.

Morata tashmë shërben si kapiten në përqendrimin e përzgjedhjes në Ciudad del Fútbol de Las Rozas, në momentet e para të De la Fuente si përzgjedhës i absolutit.

“Roli ynë tani është të ndihmojmë njerëzit që janë të rinj ose që nuk kanë qenë atje për një kohë, t’i bëjmë ata të ndihen sikur na kanë bërë të ndihemi që kur u bashkuam me ekipin kombëtar shumë të rinj. Ka një grup fantastik, ju bëni.” Nuk ka nevojë për shumë ndihmë, por njerëzit janë me ne nëse keni nevojë për ndonjë gjë,” tha ai.

Ai nuk e përmbajti dot krenarinë që ndjen Rubiales për të mbyllur aktin e sponsorizimit të skuadrës, duke iu bashkuar përgjigjes ndaj pyetjes drejtuar Moratas për kapitenin e tij. “Jam shumë krenar që shoh Álvaro kapitenin e parë, pasi ishin Sergio Ramos dhe Sergio Busquets jo shumë kohë më parë”.

“Nuk mund ta them për shkak të miqësisë që kam me Álvaron, por ai udhëhoqi një propozim që nuk dihet, por solidaritet spektakolar.

Shumë herë shohim futbollistë me rroga të larta, shtëpi, makina, por ka gjeste që mbeten. anonim dhe pas eliminimit nga Botërori shumë më herët seç donim, disa lojtarë patën një gjest fantastik të drejtuar prej tij”, zbuloi Rubiales.

Në pritje të vendimit të Luis de la Fuente, i cili pasi bëri thirrjen e tij të parë tha se do të donte të zgjidhej njëri nga tre kapitenët, Rodri Hernández dhe Dani Carvajal do të kompletonin kapitenin sipas numrit të ndeshjeve me Spanjën.

“Mbaj mend ditën e parë që erdha dhe se si lojtarë si Iniesta dhe Ramos më mirëpritën”, tha Carvajal për EFE. “Ai rol bie mbi ne si lojtarët me më shumë paraqitje, ne do të mirëpresim të rinjtë që të përshtaten sa më shpejt, në mënyrë që të jenë sa më rehat sa janë në klubet e tyre”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat