Federata Italiane hap hetim ndaj Lazios

Futboll

Federata Italiane hap hetim ndaj Lazios

Më: 21 mars 2023 Në ora: 19:57
Tifozët e Lazios

Lazio ka lëshuar një deklaratë zyrtare të klubit duke dënuar veprimet raciste dhe antisemitike të një pakice të mbështetësve të saj gjatë fitores 1-0 të Derby della Capitale ndaj Romës në Stadio Olimpico të dielën në mbrëmje.

Nga pjesët e tribunave u dëgjuan thirrje të një natyre antisemitike, ndërsa në internet u qarkulluan gjerësisht fotot e një tifozi të veshur me nje fanele me te shkruar ‘Hitler-son’ të printuar me nr. 88.

Biancocelestët kanë marrë një qëndrim të fortë kundër këtyre llojeve të veprimeve dhe janë shkëputur nga pakica e mbështetësve përgjegjës për skenat e shëmtuara gjatë fundjavës.

Në deklaratën në faqen e internetit të klubit thuhet: “Lazio ka qenë gjithmonë në ballë, veçanërisht nën presidencën aktuale, në dënimin publik, parandalimin dhe shtypjen pa rezerva të çdo demonstrate apo veprimi diskriminues, racist apo antisemitik.

“Dënimi nga klubi për këto lloj veprimesh, që nuk kanë të bëjnë me mbështetësit legjitimë të përfaqësuar nga klubi, kanë qenë gjithmonë të përpikta, asnjëherë gjenerike dhe janë mbështetur gjithmonë nga nisma specifike që synojnë parandalimin dhe luftimin e fenomeneve të tilla. “Lazio distancohet nga çdo sjellje e paligjshme dhe anakronike e këtij lloji, pasi është mbi të gjitha një ent i dëmtuar pas një sjelljeje të tillë”.

Fatkeqësisht, kjo nuk ishte hera e parë që mbështetësit e Lazios përfshihen në një incident të kësaj natyre, me seksione të ultras të vetë-shpallur të krahut të djathtë të ndaluar në disa pika gjatë viteve të fundit.

Curva Nord u mbyll përkohësisht pas një ndeshjeje kundër Lecce më 4 janar 2023, gjatë së cilës Barcelona Samuel Umtiti ishte subjekt i abuzimeve raciste përpara se të largohej nga fusha me lot. Deklarata e Lazios i përshkroi veprime të tilla si një “mikrob të rrezikshëm” dhe këmbënguli që klubi qëndron me gjithë zemër kundër abuzimit të çdo natyre.

Deklarata vazhdoi: “Injoranca, pafytyrësia dhe sipërfaqësia e shumë njerëzve janë përhapur në stadiumet në Itali dhe është një mikrob i rrezikshëm, i shkaktuar nga një pakicë e vogël. Shumë e përsërisin sjelljen pa e ditur as kuptimin dhe shtrirjen e plotë të veprimeve të tyre.

“Lazio është frymëzuar nga vlerat e kundërta: përfshirja, sportiviteti dhe respekti për të gjithë”.

Deklarata e plotë konfirmoi se Lazio po kryen hetimet e tyre të brendshme, të ndihmuar nga autoritetet e jashtme në përpjekje për t’i dhënë fund çështjes. Incidentet në tribuna të dielën janë gjithashtu objekt i hetimeve zyrtare nga FIGC.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat