Gjobë rekord për Manchester Utd

Futboll

Gjobë rekord për Manchester Utd

Më: 23 mars 2023 Në ora: 17:46
Manchester Utd

Manchester United përballet me gjobën e katërt të sezonit për sjellje të keqe nga ana e lojtarëve, pasi u akuzua gjithashtu nga federata angleze për pjesën e tyre në kaosin e së dielës së kaluar kundër Fulham.

Komisioni i disiplinës ka shumë mundësi t’i japë sulmuesit të Fulham-it, Aleksandar Mitroviq, një pezullim deri në fund të sezonit, për shkak të shtytjes dhe konfrontimit me arbitrin Chris Kavanagh.

Skuadra e Craven Cottage, Marco Silva, do t’i bashkohen Mitrovicit në bankën e të akuzuarve të FA-së për reagimin ndaj vendimit të Kavanagh për të ndjekur këshillat e VAR-it dhe për të ndëshkuar me karton të kuq Willian për një prekje të topit me dorë.

Por tani United është goditur nga FA për rrethimin që lojtarët i bënë Kavanagh kur ai fillimisht akordoi vetëm një goditje nga këndi.

Një zëdhënës i FA tha: “Manchester United është akuzuar pasi lojtarët e skuadrës rrethuan një zyrtar të ndeshjes gjatë minutës së 71-të të ndeshjes së FA Cup kundër Fulham të dielën më 19 mars.

“Manchester United dështoi të sigurojë që lojtarët e tij të sillen në mënyrë të rregullt dhe/ose të mos sillen në një mënyrë të pahijshme. Manchester United ka kohë deri të hënën më 27 mars për t’u përgjigjur”.

SunSport zbuloi në fillim të kësaj jave se klubet e Premier League dhe EFL (English Football Leagues) tashmë janë gjobitur me pothuajse 1.3 milionë sterlina për rrëmuja në fushë dhe abuzim të zyrtarëve.

United është gjobitur me 137,000 £ për tre shkelje të mëparshme të ndara të mos kontrollimit të lojtarëve të tyre, në ndeshjet kundër Newcastle dhe Chelsea në tetor dhe Crystal Palace muajin e kaluar. Shkelja e katërt ka të ngjarë t’i sjellë Old Trafford një gjobë të mëtejshme prej rreth 75,000 £.

Kjo do të barabazojë gjobën më të madhe për sjelljen e keqe të lojtarëve të dhënë deri më tani këtë sezon, kundër Manchester City-t për rrethimin e arbitrit Anthony Taylor në fitoren e tyre ndaj Arsenal-it. Topçinjtë kanë paguar shumën më të madhe të gjobave këtë sezon, në total prej 185,000 £.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat