Modriç: Ja çfarë më ka befasuar më shumë te Bellingham

Futboll

Modriç: Ja çfarë më ka befasuar më shumë te Bellingham

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 15:25
Jude Bellingham

Ylli i Real Madridit, Luka Modric së fundmi tha se mentaliteti i Jude Bellingham e befasoi atë më së shumti kur ai u transferua në Santiago Bernabeu nga Borussia Dortmund.

Anglezi iu bashkua Los Blancos me një tarifë bazë transferimi prej 103 milionë eurosh.

Pas transferimit të tij në Spanjë, 20-vjeçari u bë vetëm anglezi i gjashtë që luan për Real Madridin. Në sezonin e tij debutues, Bellingham shënoi 23 gola dhe shënoi 13 asiste në 42 ndeshje në të gjitha kompeticionet.

Si rezultat, atij iu dha çmimi Golden Boy për vitin 2023, një vlerësim i dhënë për futbollistin më të mirë mashkull nën 21 vjeç që luan në divizionet kryesore evropiane gjatë një viti kalendarik.

Bellingham i ka bërë vërtet përshtypje kroatit në sezonin e tij të parë në Spanjë. Ndërsa flet për cilësitë e tij, ja çfarë tha 38-vjeçari (nëpërmjet Madrid Xtra):

“Jude u ka treguar të gjithëve se çfarë lloj lojtari dhe talenti është. Por ajo që më befasoi më shumë tek ai ishte mentaliteti i tij. Etika e punës. Kjo është e pakuptimtë. Është e mahnitshme.

“Çdo seancë stërvitore. Çdo lojë. E plotë. Mënyra se si ai konkurron, mentaliteti i tij fitues. Kjo është ajo që më ka bërë më shumë përshtypje tek ai, përveç cilësisë së tij të futbollit. IQ-ja e tij e futbollit është e mahnitshme.”

Në sezonin e tij të parë në Real Madrid, anglezi fitoi La Ligën, UEFA Champions League dhe Superkupën e Spanjës. Ai u emërua gjithashtu “Lojtari i ri i sezonit” në Champions League.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat