Spalletti pas humbjes nga Spanja: Sa herë e merrnim topin, e humbnim përsëri

Futboll

Spalletti pas humbjes nga Spanja: Sa herë e merrnim topin, e humbnim përsëri

Më: 20 qershor 2024 Në ora: 23:48
Luciano Spalletti

Luciano Spalletti këmbëngul se ndryshimi i madh midis Italisë dhe Spanjës ishte se "ata ishin më të mprehtë dhe shumë më të shpejtë" si mendërisht ashtu edhe fizikisht.

Trajneri kishte thënë se plani i tij ishte të largonte presionin e Spanjës, por kjo nuk u pa askund pasi Italia arriti vetëm 40% të posedimit të topit dhe zero goditje në portë në një humbje 1:0 në kuadër të Euro 2024.

Në vend të kësaj, “Azzurri” mezi ia dolën të lidhin tre pasime në të njëjtën kohë, me Gianluigi Donnarumma që bëri dy pritje të mëdha, Nico Williams goditi traversën dhe Riccardo Calafiori shënoi një autogol të pafat.

“Nuk isha i zhgënjyer si i tillë, por ishte e qartë që në fillim se ata ishin shumë më të mprehtë se ne. Nëse nuk reagoni me të njëjtën shpejtësi, gjithçka bëhet më e vështirë”, tha Spalletti për “Sky Sport Italia”.

“Kur është Spanja që e ka këtë aftësi për t'ju synuar shpejt, bëhet dyfish e vështirë. Është një analizë e thjeshtë, ata ishin më të shpejtë se ne në zgjedhjet e tyre, në presionin e tyre, në punën së bashku dhe gjithçka vjen për faktin se ne nuk ishim aq të mprehtë sa ata. Kur këmbët nuk lëvizin dhe nuk ke distancat e duhura mes lojtarëve, karakteri mund të të çojë aq larg. Ne ishim gjithmonë të shtrirë dhe sa herë e merrnim topin, e humbnim përsëri. Zgjedhjet tona nuk ishin të sakta, reagimi ynë ishte gjithmonë pak i munguar në logjikë", tha më tej Spalletti. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat