Fabregas për mesfushorin e Francës: Është fantastik

Futboll

Fabregas për mesfushorin e Francës: Është fantastik

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 15:30
Fabregas

Ish-mesfushori i Chelseat, Cesc Fabregas, i ka thurur elozhe ish-yllit të të Bluve, N’Golo Kante, pas paraqitjeve të francezit në Euro 2024. Kante ka luajtur një rol kyç që Les Bleus të jenë të pamposhtur në dy ndeshje, duke fituar një.

33-vjeçari ka qenë një nga përfshirjet surprizë në skuadrën prej 26 lojtarësh të Didier Deschamps, por e ka shpërblyer besimin e trajnerit me dy paraqitje mbresëlënëse.

Një autogol i Maximilian Weber ishte i mjaftueshëm për t’i dhënë fitoren skuadrës së Deschamps në ndeshjen e parë kundër Austrisë përpara se të barazonin pa gola me Holandën të premten.

Fabregas ka thënë për Kante:

“Ai është fantastik. Nuk di më çfarë të them për të. Çfarë lojtari. Kur ai erdhi për herë të parë te Chelsea pasi fitoi kampionatin me Leicesterin, taktikisht ai ishte i mirë, por ne e pamë atë më shumë si një lojtar mbrojtës.

“Por gjëja më e rëndësishme dhe më e veçanta për të është vullneti për të mësuar dhe aftësia për ta bërë atë shumë shpejt dhe për ta zbatuar atë në fushë”.

Spanjolli tha për paraqitjen e Kante kundër Austrisë:

“Ky është N’Golo tipik, duke rikuperuar topin dhe, për mua, ai u përmirësua shumë në këtë. Ai tregon se sa inteligjent është, duke rikuperuar topin dhe duke luajtur gjithmonë përpara me një prekje.

“Kjo të jep diçka ndryshe për të dalë përpara shumë, shumë shpejt. Lojtarët bëjnë shumë prekje dhe humbasin momentin.

“Kjo (vrapimi për të kapur një lojtar kundërshtar), nuk ka asnjë lojtar në botë që mund ta bëjë këtë kaq mirë dhe kaq shumë herë për të shpëtuar ekipin. Ai është një diamant për t’u pasur në dhomën e zhveshjes, me të vërtetë”.

N’Golo Kante ka realizuar dy gola dhe ka dhënë një asist në 57 ndeshje për Les Bleus.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat