Al Jazeera: Serbia dhe Kosova janë nisur për bisedime në Bruksel mes tensioneve

Lajme

Al Jazeera: Serbia dhe Kosova janë nisur për bisedime në Bruksel mes tensioneve

Nga: A.SH Më: 17 gusht 2022 Në ora: 23:28
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg bëri thirrje për qetësi nga të gjitha anët dhe tha se forcat paqeruajtëse të aleancës prej 3700 trupash në Kosovë ishin të gatshme të ndërhynin nëse rrezikohej stabiliteti

Shefi i NATO-s bën thirrje për qetësi dhe thotë se paqeruajtësit e organizatës ishin të gatshëm të ndërhynin nëse ishte e nevojshme.

Udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë do t'i bashkohen bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE-ja në Bruksel të enjten, që synojnë të shmangin atë që Prishtina thotë se është një kërcënim për ripërtëritje të konfliktit të armatosur, pasi banorët etnikë serbë dhe shqiptarë të Kosovës thonë se shohin pak shpresë për përparim.

Tensionet e gjata u ndezën sërish këtë muaj pasi Kosova tha se serbët që jetojnë në rajonin e saj verior – të cilët mbështeten nga Beogradi dhe nuk i njohin institucionet e Kosovës – duhet të fillojnë të përdorin targat e automjeteve të lëshuara në Prishtinë, shkruan Al Jazeera, përcjell Bota sot.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i tha agjencisë së lajmeve Reuters në një intervistë javën e kaluar se “politikat agresive” të Beogradit mund të shndërrohen në “sulm kundër Kosovës në një mënyrë apo në tjetrën”.

Kurti, i cili do të marrë pjesë për bisedime në Bruksel, ka rënë dakord nën presionin perëndimor që të shtyjë rregullimin e targave deri më 1 shtator.

“Nuk pres asgjë nesër dhe të dy këta nuk do të zgjidhin asgjë. Tensionet janë të pashmangshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në të ardhmen,” tha për agjencinë e lajmeve Reuters, Malush Bajraj, 41 vjeçar, një shqiptar etnik, banor i kryeqytetit të Kosovës, Prishtinë, thuhet në artikullin e Al Jazeera-s.

Gjendja është po aq e zymtë mes serbëve etnikë, të cilët përbëjnë vetëm 5 për qind të popullsisë prej 1.8 milionë banorësh të Kosovës, kryesisht shqiptare.

"Unë nuk jam optimist se ky raund i dialogut do të jetë i suksesshëm," tha Nenad Radosavljevic, kryeredaktor i RTV Mir, i cili transmeton për serbët që jetojnë në veri të Kosovës, duke përmendur mesazhet poshtëruese që vijnë nga të dy kryeqytetet.

Tensionet në rritje

Kosova, një vend ballkanik pa dalje në det, fitoi pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, pothuajse një dekadë pas një kryengritjeje kundër sundimit të Beogradit.

Sot, Beogradi dhe Prishtina po kërkojnë anëtarësimin në BE, por Serbia ende e konsideron Kosovën një pjesë integrale të territorit të saj. Me ndihmën e Rusisë, ajo e ka bllokuar Kosovën nga anëtarësimi në institucione të ndryshme ndërkombëtare.

Bisedimet e së enjtes pritet të mbulojnë një sërë çështjesh nga autonomia më e madhe deri te komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe. Kurti ka thënë se një hap i tillë do të ishte në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat