Propozohet që mjekët të mund të punojnë deri në moshën 67 vjeçe

Maqedonia

Propozohet që mjekët të mund të punojnë deri në moshën 67 vjeçe

Më: 14 dhjetor 2020 Në ora: 10:08
Foto Ilustrim

Sot, Komisioni Parlamentar i Shëndetësisë do të mbajë seancë në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për Ndryshimin e Ligjit për Mbrojtje Shëndetësore, në leximin e dytë, të paraqitur nga një grup deputetësh nga shumica në pushtet.

Ligji bazohet në të njëjtat parime mbi të cilat mbështetet teksti themelor i Ligjit për Mbrojtjen Shëndetësore dhe bashkë me të.

 Në përputhje me rregulloret në fushën e marrëdhënieve të punës, i ndërpritet kontrata e punës punëtorit shëndetësor dhe bashkëpunëtorit shëndetësor.

Por gjithashtu lë një mundësi sipas këtij ligji për qëllim të sigurimit të vazhdueshëm të kujdesit shëndetësor për të gjithë personat e siguruar në vend, punonjësi shëndetësor dhe bashkëpunëtori shëndetësor të mund të zgjasin kontratën e punës deri në moshën 67 vjeçe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat