Agjencia e Zbatimit të Gjuhës dhe Ministria e Vetëqeverisjes Lokale përforcojnë bashkëpunimin

Maqedonia

Agjencia e Zbatimit të Gjuhës dhe Ministria e Vetëqeverisjes Lokale përforcojnë bashkëpunimin

Më: 23 dhjetor 2020 Në ora: 17:01
Pamje nga takimi

Drejtori i AZGJ-së, Ylber Sela sot vizitoi Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale, ku realizoi takim pune me ministrin e saj, Goran Milevski.

Në takim u diskutua për çështjet që u vlerësuan si prioritet në pjesën e zbatimit të Ligjit të Përdorimit të Gjuhëve në realizimin operativ të kompetencave të kësaj ministrie.

Drejtori Ylber Sela theksoi se kjo ministri është një subjekt i rëndësishëm institucional që kujdeset për funksionimin e sistemit të vetëqeverisjes lokale në interes të ofrimit të shërbimeve publike cilësore për qytetarët dhe për realizimin e të drejtave të tyre, duke përfshirë përdorimin e gjuhëve zyrtare në procedurat administrative.

Bashkëbiseduesit konstatuan se ministria po ballafaqohet me kapacitet të kufizuar të kuadrit për përkthim dhe lekturë, ku drejtori Sela u ofroi ndihmë për tejkalimin e kësaj situate nëpërmjet shërbimeve profesionale nga ana e AZGJ-së në pjesën e përkthimit dhe të lekturimit të akteve zyrtare në kompetencë të ministrisë.

Gjithashtu, u shkëmbyen edhe ide për bashkëpunim në projektet e ardhshme në pjesën e përgatitjes së publikimeve për përdorimin e gjuhëve zyrtare në njësitë e vetëqeverisjes lokale, si dhe iniciativa të tjera për të cilat do të diskutohen modalitetet për realizimin e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat