Qeveria e RMV-së: Po zhvillohen negociata me më shumë kompani për vaksinën kundër coronavirusit

Maqedonia

Qeveria e RMV-së: Po zhvillohen negociata me më shumë kompani për vaksinën kundër coronavirusit

Më: 5 janar 2021 Në ora: 19:27
Foto ilustrim

Është dhënë pëlqimi për të ndërmarrë sigurimin e vaksinave për imunizim të vazhdueshëm dhe vaksinave sipas indikacioneve epidemiologjike për tre vitet e ardhshme. Ky është një vendim nga seanca e 37-të e Qeverisë.

“Qeveria rishikoi dhe miratoi Procesverbalet nga takimi i fundit i Shtabi i Koordinimit të Përgjithshëm të Krizave për të siguruar koordinimin e plotë në lidhje me parandalimin e futjes dhe përhapjes së coronavirusit KOVID-19, për të cilën Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe duke informuar anëtarët e Qeverisë për atë që më parë ishte njoftuar për publikun, domethënë që pas negociatave intensive, sasitë e vaksinave për tërë vitin 2021 janë siguruar nga kompania “Pfizer”. Priten mbi 5.800 vaksinat e para, ndërsa negociatat janë duke u zhvilluar edhe me kompani të tjera.

Filipçe informoi se presioni mbi spitalet është zvogëluar dhe se kapacitetet për shtrirjen e të sëmurëve janë gjysmë të zbrazëta.

U konkludua se masat e miratuara nga Qeveria në periudhën e fundit, të cilat i referohen uljes së përhapjes së virusit COVID kanë sjellë rezultate.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat