Në Maqedoni 116 persona janë infektuar për herë të dytë me koronavirus

Maqedonia

Në Maqedoni 116 persona janë infektuar për herë të dytë me koronavirus

Më: 16 mars 2021 Në ora: 10:09
Foto ilustrim

Një vit pas shfaqjes së rastit të parë të coronavirusit në vendin tonë, 116 persona u infektuan për herë të dytë me virus, njofton Sakamdakazam.mk, duke u mbështetur në të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik.

Midis rasteve të ri-infektimit janë të moshave të ndryshme nga 6 deri në 77 vjeç, ndërsa shumica e tyre janë mbi 30 vjeç.

“Të dhëna precize nuk mund të jepen në lidhje me formën e sëmundjes, pavarësisht nëse ajo ka pamje klinike më të rëndë ose të lehtë, sepse të dhënat që kemi bazuar në anketat nuk janë të rëndësishme për tërë kohëzgjatjen e sëmundjes. Për nëntë persona kemi informacione se ata ishin të shtruar në spital dhe për 44 se ishin në shtëpi.

Nga numri i përgjithshëm i 116 të ri-infektimeve, dy persona vdiqën të moshës 63 dhe 77 vjeç”, thotë për SDK.mk mjekja nga Instituti për Shëndet Publik Gordana Kuzmanovska.

Deri më tani, 112.930 raste të covid-19 janë regjistruar në Maqedoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat