Zaev: Regjistruesit do të jenë në mesin grupeve me prioritetet për vaksinim

Maqedonia

Zaev: Regjistruesit do të jenë në mesin grupeve me prioritetet për vaksinim

Më: 26 mars 2021 Në ora: 11:36
Zoran Zaev

Kryeministri Zoran Zaev tha sot se regjistruesit do të jenë në grupet prioritare për imunizim pasi dërgesa e parë prej 24.000 vaksinave të Astra Zeneka arrin në Shkup në mëngjesin e 28 marsit përmes sistemit Covax.

Zaev tha se kërkesa e liderit të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, do të përmbushet, dhe regjistruesit do të hyjnë në kategorinë e parë të qytetarëve të cilët do të vaksinohen me dozat që duhet të merren vetëm një herë.

“Ne e dinim informacionin dy ose tre ditë para se ta njoftonim atë, është hapi i parë i imunizimit masiv, merret vetëm njëra dozë, këto ditë dhe sasi të tjera do të arrijnë nga mekanizma të tjerë për mbulim të barabartë të terrenit.

Ne mund të biem dakord mbi pikat e forta dhe të dobëta të vendeve para nesh, dhe vaksinat janë të shëndetshme dhe së shpejti do ta kapërcejmë këtë pandemi. Regjistruesit me siguri do të kenë përparësi” tha Zaev sot në Dellçevë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat