MSH: OBRM-PDUKM të mos shpërndajë gënjeshtra, në laboratorët ka edhe teste PCR

Maqedonia

MSH: OBRM-PDUKM të mos shpërndajë gënjeshtra, në laboratorët ka edhe teste PCR

Më: 13 prill 2021 Në ora: 10:34
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë dënon, siç thonë, gënjeshtrat që i shpërndan OBRM-PDUKM-së dhe i bënë thirrje opozitës që të mos shpërndajë panik në opinion.

Nga ky institucion reagojnë ndaj deklaratës së OBRM-PDUKM-së ku thonë se shteti ka problem me blerjen e vaksinave dhe testeve.

“Është një gënjeshtër absolute që laboratorët shtetërorë nuk kanë reagentë për testet PCR. Është një gënjeshtër absolute të presësh për një datë prove. Në vend, 4-5000 teste për Covid-19 mund të bëhen çdo ditë dhe të gjitha takimet realizohen në mënyrë të vazhdueshme, dhe rezultatet publikohen në një maksimum prej 24 orësh.

Gjatë një pandemie, OBRM-PDUKM vendosi të jetë në anën e gënjeshtrave, për të krijuar skenarë të rremë çdo ditë se nuk ka oksigjen në spitale, që punonjësit shëndetësorë nuk dinë të trajtojnë, kështu që shkalla e vdekshmërisë është e lartë”, thuhet në ragimin e MSH-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat