Shider sugjeron që historianët e huaj të ndihmojnë Shkupin dhe Sofjen për të zgjidhur kontestin

Maqedonia

Shider sugjeron që historianët e huaj të ndihmojnë Shkupin dhe Sofjen për të zgjidhur kontestin

Më: 14 prill 2021 Në ora: 16:19
Andreas Shider

Eurodeputeti Andreas Shider propozon të ftojë historianë të shquar të huaj në komisionin e përbashkët për të dalë nga qorrsokaku në të cilin ndodhet Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria për çështje historike, njofton AIM.

“Unë kam një sugjerim për komisionin e përbashkët nëse puna e tij mbetet e bllokuar siç është tani, mbase duhet të ftojmë dy ose tre historianë të shquar të BE-së që nuk janë të përfshirë në rajon për të ndihmuar në vendosjen e çështjes në një kornizë shkencore”, deklaroi Shider në brifingun me gazetarët, kushtuar Maqedonisë së Veriut.

Për Shider, bllokada për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriout nga Bullgaria është e papranueshme. Ai theksoi se politikanët shpesh përdorin çështje identiteti për të mbuluar dobësitë në çështje më të rëndësishme të tilla si arsimi ose punësimi.

“Bllokimi i fillimit të negociatave është joproduktiv sepse pranimi është mjeti për zgjidhjen e problemeve. Politikanët në Ballkan, si kudo në botë, përgatisin tema identiteti kur nuk kanë përgjigje për çështjet themelore të tilla si punësimi, arsimi, standardi i jetesës dhe kam frikë se kjo është e vërteta edhe për këtë debat”, deklaroi Shider për gazetarët këtë mëngjes.

Raportuesi për Maqedoninë e Veriut, Ilhan Quçuk, gjithashtu bëri thirrje për fokus në bashkëpunimin dhe zhvillimet pozitive midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, në vend që të ngrihen mure.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat