Beçarovski: Pacientët që janë infektuar me virusin britanik kanë simptoma të reja

Maqedonia

Beçarovski: Pacientët që janë infektuar me virusin britanik kanë simptoma të reja

Më: 15 prill 2021 Në ora: 10:00
Niko Beqarovski

“Pacientët të cilët tani vijnë në klinika kanë simptoma të reja ndryshe nga hera e mëparshme. Nëse kollitja, humbja e nuhatjes dhe shijes ishin karakteristike për Covid-19, tani njerëzit e infektuar kanë ethe të lartë, të vjella, dhimbje koke dhe simptomat e para të një goditje në tru.

Shumica e këtyre simptomave janë nga mutacioni britanik, por mundësia e përhapjes së llojit të virusit brazilian në vendin tonë përjashtohet sepse ne tashmë e kemi regjistruar atë në rajon”, the mjeku Niko Beqarovski nga Klinika e Toksikologjisë për “Sitel”.

Lidhur me faktin se gjithnjë e më shumë të rinj vdesin nga coronavirusi, Beqarovski thotë se një nga arsyet janë zakonet e këqija të jetës.

“Ne duhet të shohim zakonet tona të jetës, aktivitetet sportive janë zero, të rinjtë janë mbipeshë mbi mesataren, lëvizja zvogëlohet nga një celular në një klub ku keni një hapësirë ​​të tymosur, hani hamburgerë, byrek, etj. Janë humbur zakonet e shëndetshme të jetës”, tha mjeku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat